נגיף הקורונה 04.01.2021

מתן זריקות אנטי-VEGF והסיכון להדבקה ב-COVID-19

החוקרים ביצעו חישובים הסתברותיים להערכת הדבקה ב-COVID-19 והסבירות להעברת המחלה לחולים עם ניוון מקולרי ולאנשי צוות רפואי במהלך ביצוע פרוצדורה אלקטיבית

ההנחיות הקליניות ברפואת עיניים מעודדות הערכה של היתרונות והנזקים הפוטנציאליים בהחלטה האם לבצע פרוצדורות אלקטיביות במהלך המגיפה של COVID-19, וזאת על מנת למזער את הסיכון להעברת מחלות.

החוקרים ביצעו חישובים הסתברותיים להערכת מצב ההדבקה ב-COVID-19 והסבירות להעברת המחלה בקרב חולים עם ניוון מקולרי עם נאווסקולריזציה ואנשי צוות רפואי במהלך ביצוע פרוצדורות של מתן אנטי-VEGF, ברמות הימצאות שונות של COVID-19 בקהילה.

לאחר מכן, החוקרים השתמשו בנטל הצפוי של תחלואה ותמותה הקשורות ל-COVID-19 וביטאו אותו באמצעות אובדן HALYי(health‐adjusted life‐years). לבסוף, השוו את התוצאות הנ"ל לנטל הצפוי הקשור לאובדן הראייה, במידה שזריקות האנטי-VEGF, המגנות מפני אובדן זה, לא מתבצעות.

החוקרים מצאו כי החישובים שביצעו מצביעים על מגוון רחב של הקשרים, בהם היתרונות של הטיפול למניעת ההתקדמות ללקות ראייה או עיוורון מתעלים על הנזק הצפוי לחולה ולצוות הרפואי כתוצאה מ-COVID-19. לדוגמה, כאשר משתמשים בציוד מגן מתאים, יתרונות הטיפול עולים על הנזק והסיכוי להתקדמות ללקות ראייה קשה הוא גדול מ-0.044% בכל התרחישים בהם שיעור ההימצאות של COVID-19 היה 1/1,000, זאת גם כאשר שיעור ההדבקה בתנאים קליניים הוא מאוד גבוה (5%-43%).

החוקרים הגיעו למסקנה כי מלבד מצבים שבהם שיעור ההימצאות של COVID-19 הוא גבוה מאוד, הפחתת נטל המחלה באמצעות מניעה של פגיעה בראייה עולה על אובדן ה-HALY הצפוי כתוצאה מהעברה של COVID-19.  הם סבורים כי אובדן שנות חיים מותאמות לבריאות כתוצאה מליקוי ראייה משמעותי במשך חמש שנים הוא שווה ערך לכמעט 400 מקרים של מחלה זיהומית בדרגה בינונית, הנמשכת שבועיים בכל פעם.

מקור:

Boyd, M. J. et al. Clinical & Experimental Ophthalmology 2020; 18(9); 1276-1285. https://doi.org/10.1111/ceo.13855

נושאים קשורים:  זריקות אנטי-VEGF,  מחקרים,  קורונה,  ניוון מקולרי,  פרוצדורות אלקטיביות,  רפואת עיניים,  19-COVID
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות