מחלת טקיאסו 11.01.2021

מחלת טקיאסו ואירועים איסכמיים חמורים

במחקר זה נמצא כי אירועים איסכמיים חמורים היו שכיחים אצל מטופלים עם מחלת טקיאסו והתרחשו בשלב מוקדם של המחלה

מחלת טקיאסו היא מחלה נדירה המתאפיינת בוסקוליטיס של כלי דם גדולים, והחולים בה נמצאים בסיכון גבוה לפתח אירועים איסכמיים חמורים. התוצאים אצל חולי טקיאסו עם אירועים איסכמיים חמורים לא מובנים היטב. מטרת החוקרים היתה לתאר את המאפיינים של חולי טקיאסו עם אירועים איסכמיים חמורים.

במחקר נכללו חולי טקיאסו עם ביקור מעקב אחד לפחות, מתוך שלושה מרכזים אקדמיים באונטריו, קנדה. האבחנה התבססה על קריטריונים של ה-American College of Rheumatology, חוות דעת רפואית ודימות כלי דם. אירועים איסכמיים חמורים כללו אירועי שבץ, תסמונת כלילית חריפה, קרדיומיופתיה איסכמית, עיוורון איסכמי, ו/או מעי או גפה איסכמיים אשר טופלו כירורגית.

תוצאות המחקר הראו כי מתוך 52 מטופלים עם מחלת טקיאסו אשר נכללו במחקר, 51 (98%) היו נקבות ו-22 (42%) היו ממוצא אירופאי. הגיל הממוצע בזמן אבחנה היה 31 ומשך המעקב היה שש שנים. 15 (29%) עברו אירוע איסכמי חמור: חמישה אירועי שבץ, חמישה אירועי תסמונת כלילית חריפה, אירוע אחד של קרדיומיופתיה איסכמית וארבעה מקרים של איסכמית גפה. 13 מתוך 15 אירועים איסכמיים חמורים (87%) התרחשו בזמן או טרם האבחנה.

מטופלים עם אירועים איסכמיים חריגים היו בסבירות גבוה יותר עתידים להתחיל טיפול משולב של סטרואידים ומדכאי מערכת חיסון (p = 0.04) ותרופות אנטי-טסיות (p = 0.004) בהשוואה למטופלים ללא אירועים איסכמיים חמורים. החוקרים לא מצאו הבדלים בין שתי הקבוצות בהקשר של רמת פעילות מחלה ודירוגי נזקים.

מסקנת החוקרים היתה שאירועים איסכמיים חמורים היו שכיחים אצל מטופלים עם מחלת טקיאסו והתרחשו בשלב מוקדם של המחלה. הם טענו כי עם טיפול אגרסיבי, מטופלים עם אירועים איסכמיים חמורים היו עם פרוגנוזה טובה יותר.

מקור:

Richard Ying Yu et. al (2020) The Journal of Rheumatology DOI: https://doi.org/10.3899/jrheum.190407

נושאים קשורים:  טקיאסו,  אירועים איסכמיים חמורים,  מחקרים
תגובות