שורדי גידולי מוח בילדות 05.04.2021

השמנה בשורדי גידולי מוח בילדות

במחקר זה נמצא כי משקל עודף, השמנת יתר ועלייה משמעותית במשקל שכיחים בקרב שורדים מגידולי מוח בילדות ועשויים לבטא תפקוד לקוי של ציר ההיפותלמוס-בלוטת יותרת המוח

שורדי גידולי מוח בילדות (CBTS) מצויים בסיכון לפתח השמנת יתר, אשר משפיעה באופן שלילי על הבריאות הקרדיומטבולית. הימצאות של השמנת יתר בקרב CBTS ייתכן שהוערכה ביתר במחקרים קודמים, עקב הכללה של ילדים עם קרניופרינגיומה.

מנגד, דרגת ההשמנה ייתכן שהוערכה בחסר בשל אי הכללה של CBTS אשר סבלו מעלייה במשקל, אך לא נמצאו עם משקל עודף או השמנת יתר. עלייה במשקל עשויה להוות סמן לתפקוד לקוי של ציר ההיפותלמוס-בלוטת יותרת המח (HP).

במחקר שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology, חוקרים בחנו את גורמי הסיכון והימצאותם של עלייה במשקל, משקל עודף או השמנת יתר, והקשר שלהם עם תפקוד לקוי של ציר ה-HP.

לצורך עריכת המחקר, החוקרים גייסו 661 משתתפים אשר שרדו גידולי מוח בילדות שאינם קרניופרינגיומה או גידולי בלוטת יותרת המוח ואובחנו בתקופה שבין 2002-2012. עלייה במשקל הוגדרה כשינוי במדד ערך גוף (BMI) ≥ +2.0 סטיות תקן (SDS) והגיל החציוני בתקופת המעקב אחר המשתתפים היה 7.3 שנים.

החוקרים מצאו כי 33.1% מהמטופלים סבלו מעלייה במשקל, משקל עודף או השמנת יתר. מבין ה-CBTS בגילאי 4-20, 28.7% נמצאו עם משקל עודף או השמנת יתר, בהשוואה ל- 13.2% מהאוכלוסיה הכללית באותם הגילאים. BMI SDS בעת האבחנה, אבחנה עם גליומה בדרגה נמוכה, סוכרת והתבגרות מינית מוקדמת נמצאו בקשר עם עלייה במשקל, משקל עודף או השמנת יתר.

שיעור ההימצאות של חוסר תפקוד של ציר ה-HP היתה גבוהה יותר בקרב CBTS אשר סבלו ממשקל עודף והשמנת יתר בהשוואה ל-CBTS עם משקל תקין.

החוקרים סיכמו כי משקל עודף, השמנת יתר ועלייה משמעותית במשקל הינם נפוצים בקרב CBTS. עלייה ב-BMI במהלך תקופת המעקב עשויה להיות ביטוי לתת-תפקוד ציר ה-HP ועל כן מצריכה מעקב אנדוקריני הדוק יותר.

מקור:

van Schaik J, van Roessel IMAA, Schouten-van Meeteren NAYN, et al. J Clin Oncol. 2021;JCO2001765. doi:10.1200/JCO.20.01765

נושאים קשורים:  מחקרים,  עלייה במשקל,  גידולי מוח בילדות,  בלוטת יותרת המוח,  סיכון קרדיומטבולי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות