אימונותרפיה

אימונותרפיה
הטיפול החיסוני כנגד אלרגיה (אימונותרפיה) הנה גישה טיפולית ותיקה ויעילה המשמשת לטיפול בחולים הסובלים מאלרגיה ממושכת.
מדובר בטיפול הכרחי עבור חולים הסובלים מתגובות אלרגיות מסוכנות לארס דבורים וצרעות או עבור חולים עם אלרגיה לגורמים סביבתיים, כאלו המרחפים באוויר וחודרים לאף, לעיניים ולדרכי הנשימה.
זהו הטיפול היחידי כיום שמציע שינוי במהלך המחלה ולא רק דיכוי הסימפטומים והוא ניתן רק ע"י רופאים מומחים לאלרגיה וזאת על פי הנחיות ארגוני הבריאות העולמיים ומשרד הבריאות הישראלי.
בעזרת הטיפול ניתן לשנות בהדרגה את התגובה של מערכת החיסון כלפי גורמי האלרגיה ובכך לצמצם את הצורך בתרופות ולמנוע את הנזקים או ההחמרה במצבו של החולה.
יעילות החיסון לאלרגיה נעה בין 90% ל 70% (תלוי בסוג האלרגיה) וככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר כך יעילותו טובה יותר. כיוון שקיים שוני בין חולה אחד למשנהו, בהתאם לסוג וחומרת האלרגיה, גם התגובה לטיפול עשויה להיות שונה.
החיסון לאלרגיה נהוג בעולם כבר שנים רבות ולא ידועות כל תופעות לוואי מצטברות. לעיתים עשויה להתפתח נפיחות מקומית וגרד באזור ההזרקה ולעיתים נדירות פריחה ותגובה אלרגית סיסטמית לחיסון.

כיצד מבוצע החיסון?
במהלך הטיפול ניתנות לזרוע זריקות תת-עוריות של תמציות המכילות את האלרגנים השונים להם אלרגי החולה במטרה לחסנו מפני האלרגיה. בהדרגה מועלה הריכוז בתמציות ובמקביל יורדת תכיפות ההזרקה, כך שממצב התחלתי של כזריקה אחת בשבוע מגיע החולה לשלב בו יקבל זריקה אחת בחודש. כיוון שריכוז התמציות מועלה בהדרגה הרי ששיפור באלרגיה צפוי להסתמן רק לאחר מספר חודשים ומומלץ להמשיך בטיפול לפחות שלוש שנים על מנת להגיע לאפקט מקסימאלי.
מספר הזריקות אשר יינתן בכל פעם תלוי באלרגיות הספציפיות של החולה. חומר הטיפול מותאם באופן ספציפי לכל מטופל.
יש לזכור שהטיפול החיסוני הוא טיפול מניעתי משלים לטיפול הסביבתי ולטיפול התרופתי הנדרש באלרגיה ולכן במקביל לחיסון יש צורך בהמשך הטיפול הרפואי.

מתי מוצע טיפול חיסוני?
טיפול חיסוני מוצע באחת משלוש המצבים הבאים:
א. אלרגיה לארס דבורים, צרעות – במיוחד כשמדובר בתגובות מסכנות חיים
ב. נזלת אלרגית ואסתמה
ג. ד. לאחרונה הצטברו עדויות גם על יעילות אפשרת של הטיפול במחלות עור אלרגיות

ההחלטה האם כדאי להתחיל בטיפול החיסוני ובאיזה אופן תתקבל ע"י החולה בהתאם להמלצת הרופא על בסיס שקלול חומרת המחלה, מידת הסבל, כמות התרופות להן מזדקק המטופל וכו'.

לצערנו, למרות השנים הרבות שחלפו מאז פותחה שיטת טיפול זו בעולם, המודעות אליה בארץ אינה גבוהה ולעיתים קרובות אינם מודעים החולים ואפילו הרופאים שלהם לאפשרות לקבל חיסונים אלו בקופות החולים.

לשם ייעוץ בדבר הטיפול החיסוני לגביך – פנה/י לרופא האלרגיה שלך.