דלקת איאוזינופילית של הושת

דלקת איאוזינופילית של הושת
מהי דלקת ושט איאוזינופילית?
זוהי תגובה אלרגית המתאפיינת בדלקת של הושט (הצינור המחבר את חלל הפה והגרון עם הקיבה). לאנשים הסובלים ממחלה זו יש מספר רב של איאוזינופילים, סוג של תאי דם לבנים המתווכים את התגובה האלרגית, לאורך צינור הושט שלהם.

מהם תסמיני המחלה?
התופעות האופייניות למחלה זאת כוללות קשיים בבליעה, צרבת, כאבים בבטן עליונה, סירוב לאכול מוצקים, מזון שנתקע בושט. אצל תינוקות וילדים הסימנים עלולים להיות פחות ספציפיים ועלולים לכלול חוסר עליה במשקל, הקאות חוזרות וסירוב לאכול. לרוב האנשים הסובלים מדלקת ושט איאוזינופילית יש תיעוד משפחתי של אלרגיות ותסמינים של אחד או יותר ממחלות אלרגיות אחרות כדוגמת אסתמה, נזלת אלרגנית, אסתמה של העור או אלרגיה למזון.

מה גורם לדלקת ושט איאוזינופילית?
המערכת החיסונית שולטת באופן שבה גופכם מגן על עצמו. אלרגיות הן תוצאת תגובת שרשרת המתחילה במערכת החיסונית, אך התגובה האלרגית היא תגובה בלתי תקינה של המערכת החיסונית. למשל אם אתם סובלים מאלרגיה לאגוזים, המערכת החיסונית שלכם מזהה את האגוז כפולש זר, והמערכת החיסונית מגיבה באופן מוגזם ע"י יצירת נוגדנים הנקראים אימונוגלובולין Eע(IgE). נוגדנים אלה נקשרים לתאי פיטום המכילים את החומרים הגורמים לתגובה האלרגית וגורמים לשיחרורם, כמו כן היא גורמת לגיוס תאים איאוזינופילים לאיזור בו מתרחשת התגובה הדלקתית, למשל בושט.
אלרגיה למזון היא סיבה מרכזית אך מורכבת לדלקת ושט איאוזינופילים בקרב ילדים, וגורם אפשרי בקרב מבוגרים. אלרגיות סביבתיות לגורמים כדוגמת קרדית אבק הבית, חיות, אבקנים ועובש עשויים אף הם להיות קשורים.

כיצד מאבחנים דלקת איאוזינופילית של הושט?
הדרך היחידה הקיימת כיום לאבחון דלקת ושט איאוזינופילית היא באמצעות אנדוסקופיה וביופסיה של הושט. בדיקה זו נעשית ע"י רופא גסטרואנטרולוג. לאחר האבחון של דלקת ושט איאוזינופילית, מומחה האלרגיה אימונולוג הוא הרופא המיומן ביותר לקבוע את תפקיד האלרגיה במחלה, ולהעניק לך, למשפחתך ולגסטרואנטרולוג המטפל בך את ההערכה המקיפה ביותר לגבי תפקיד האלרגיה במצבך הרפואי, והצורף בטיפול בגורם האלרגי למחלה.
מחלות אחרות, כדוגמת רפלוקס קיבתי ושטי, יכולות לגרום להופעת איאוזינופילים בוושט. משום כך חשוב לשלול את הרפלוקס קיבתי ושתי כסיבה לתסמיני המחלה באמצעות ביופסיה, וטיפול בתרופות מתאימות.
תבחינים לאפיון האלרגיה -
תבחין עור לבדיקת אלרגיה הוא אמצעי יעיל לקביעת איזה אלרגנים מעוררים את תסמיני האלרגיה. בבדיקה לא מכאיבה זו מניחים כמות מועטה של אלרגנים על העור ובאמצעות גירוי העור מחדירים כמות קטנה של האלרגן לחלק השטחי של העור. במידה ובתוך 20 דקות מופיעות על העור סביב מקום הדקירה נפיחות או אודם קלים הדבר מעיד ברוב המקרים על רגישות לאלרגן הנבדק.
במקרים מסוימים, כדוגמת אקזמה חריפה, אי אפשר לבצע תבחין עור ומומחה האלרגיה שלכם עשוי להמליץ על ביצוע בדיקת דם.
שיטה נוספת לבדיקת קיומה של אלרגיה היא באמצעות תבחין מטלית, המשמש להערכת תגובות מאוחרות לחשיפה למוצר מזון מסוים. בדיקת תבחין המטלית מבוצעת על ידי הנחת כמות מזון טרי קטנה בתאי אלומיניום. המזון נשאר במגע עם העור במשך 48 שעות, מוסר ומומחה האלרגיה בודק את התוצאות רק אחרי 48-72 שעות. הופעה של נפיחות ואודם באיזור המגע, עשויה להעיד על תגובת רגישות מאוחרת למזון.

הטיפול בדלקת איאוזינופילית של הושט
תזונה מונעת – בהתאם למידע שהתקבל לגבי אלרגיות ספציפיות למוצרי מזון באמצעות תבחיני עור ובדיקות דם שונות יוכל רופא האלרגיה שלך להנחות אותך מאילו קבוצות מזון עליך להמנע. עבור אנשים רבים, זהו הטיפול היחיד הנדרש מהם בכדי להימנע מדלקת ושט איאוזינופילית.
במקרים מסוימים נדרש פיקוח צמוד של דיאטנית כדי להימנע מחסרים תזונתיים חיוניים, אך יש לציין כי גישה זו שמורה רק לאנשים הסובלים מאלרגיות מזון מרובות, או שאף טיפול אחר לא הועיל להם.

תרופות - מנהל המזון והתרופות (FDA) טרם אישר אף תרופה לטיפול בדלקת ושט איאוזינופילית. שיטות טיפול חדשות נמצאות בבדיקה ועשויות להציע שיפור משמעותי בעתיד. בינתיים משתמשים החולים ביעילות ותחת פיקוח רופא במשאפי אסתמה או אירוסול המכילים סטרואידים.

לסיכום, האבחון הראשוני של דלקת ושט איאוזינופילית יכול להיות קשה ביותר. שיתוף פעולה צמוד עם הצוות הרפואי המטפל בך היא הדרך היחידה בה תוכלו להבטיח את קבלתו של הטיפול הטוב ביותר. בנוסף, חולים ומשפחותיהם יכולים לשאוף עידוד מקבוצת תמיכה.