מהי אלרגיה

מהי אלרגיה
אלרגיה מוגדרת כרגישות מוגברת ומזיקה לחומר מסוים (רגישות יתר), בעוד שחסינות מוגדרת כעמידות מוגברת ומגינה.

מי יכול לאבחן אלרגיה?
מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה המכונה לעתים קרובות כאלרגולוג הוא רופא מומחה ברפואה פנימית או רופא מומחה ברפואת ילדים שעבר התמחות נוספת במשך לפחות שנתיים נוספות ועמד בבחינות ההתמחות אשר כוללות אבחון וטיפול גם בילדים וגם במבוגרים בבעיות ומחלות המערבות את מערכת החיסון כדוגמת אלרגיות מכל הסוגים, אסתמה, מחלות אוטואימוניות, הערכה וטיפול בחולים הסובלים מזיהומים חוזרים ונשנים עקב מחלות כשל חיסוני.
האבחון והטיפול הנכון במחלה אלרגית, יכול ליצור את ההבדל בין סבל ממחלה זו לבין החלמה ממנה או טיפול נכון אשר יאפשר שיפור ניכר באיכות חייו של החולה. ביקור אצל אלרגולוג יכול להעניק לך אבחון מדויק, טיפול שיעזור ומידע שיסייע לך להתמודד עם מחלתך.

האם אתה סובל מאלרגיה?
הדברים הראשונים עליהם חושבים בהקשר לתגובות אלרגיות הם התעטשויות, אף מנוזל, או עיניים דומעות. למרות שאלו אכן תסמינים של חלק מהמחלות האלרגיות לתגובה האלרגית מאפיינים רבים ושונים והיא למעשה תגובת שרשרת המתחילה בגנים ובאה לידי ביטוי בתגובת מערכת החיסון.
המערכת החיסונית
המערכת החיסונית שולטת באופן שבו גוף האדם מגן על עצמו. למשל, אם אתם סובלים מאלרגיה לאבקת פרחים, מערכת החיסונית שלכם מזהה את אבקת הפרחים כפולש (אלרגן) ומגיבה באופן מוגזם בכך שהיא מייצרת נוגדן ספציפי המכונה אימונוגלובולין E. נוגדנים אלה מפעילים תאים המשחררים חומרים שונים המעוררים את התגובה האלרגית. תגובה זו עלולה לגרום לתסמינים המערבים את האף, הריאות, הגרון, הסינוסים, האוזניים, דפנות הקיבה או עור.
לכל אחד מסוגי אימונוגלובולין E יש "רדאר" ספציפי לכל סוג של אלרגן. זו הסיבה שחלק מבני האדם אלרגיים רק לפריחת עץ הזית בעוד שאחרים רגישים לשערות החתול, וישנם כאלה המפתחים תגובה אלרגית לאלרגנים מרובים משום שיש להם סוגים רבים של נוגדני אימונוגלובולין E.

מהי שכיחות התופעות האלרגיות בישראל?
כ-25% מאוכלוסיה סובלת מסוג מסוים של מחלה אלרגית והמספר רק הולך וגדל.

אילו מחלות הן המחלות האלרגיות?
ישנם כמה סוגים של מחלות אלרגיות.
נזלת אלרגית – יכולה להיות עונתית או לאורך כל שנה. האלרגיה העונתית המכונה לעיתים קרובות קדחת השחת, מתרחשת בדרך כלל בעונות האביב, הקיץ או הסתיו. התסמינים כוללים התעטשויות, אף סתום או מנוזל וגירוי באף, בעיניים או בחך. כשהתסמינים מתרחשים לאורך כל השנה, אפשרי שהם נגרמים כתוצאה מחשיפה לאלרגניים ביתיים כדוגמת קרדית האבק, עובש או חיות מחמד.

דלקת הלחמית – מתרחשת כשהעיניים מגיבות לאלרגנים בצורת תסמינים כדוגמת אדמומיות, גירוי או נפיחות.
אסטמה של העור, או אקזמה, נובעת לעתים קרובות מחשיפה של העור לאלרגנים. התסמינים כוללים גירוי, אדמומיות וקילוף של העור. כ-80% מאלו הסובלים מאסטמה של העור חלו בה בילדותם, למעלה מ-50% מאלו הסובלים מאסטמה של העור חולים גם באסטמה רגילה.

אסטמה - היא מחלת ריאות כרונית מאופיינת בשיעול, קוצר נשימה לאחר חשיפה לאלרגנים שונים, קור ומאמץ ועוד. כ 80% מחולי האסטמה לוקים במחלה זו בשל רגישות יתר (אלרגיה) והם סובלים גם מנזלת אלרגית. תפקידה של האלרגיה במחלת האסטמה גדול יותר בקרב ילדים מאשר מבוגרים.
כשאתם חווים תסמיני אסטמה, דרכי האוויר המודלקים נהיים צרים יותר ומקשים עליכם לנשום. אם אתם סובלים מאלרגיה, שאיפת אלרגנים יכולה לגרום לדפנות דרכי האוויר שלכם להתנפח ולהצר ולפגוע במעבר החמצן. אסתמה גם יכולה להתפתח כתוצאה מדלקות בדרכי הנשימה או מחשיפה לחומרים מגרים כדוגמת עשן טבק.

סרפדת או חרלת - מאופיינת בהופעה של גבשושיות אדומות גדולות או קטנות המלוות לרוב גרד ניכר והיכולות להיווצר במקבצים על העור. חרלת חריפה (המופיעה באופן פתאומי ) נגרמת לעתים קרובות כתוצאה מחשיפה לסוגי מזון מסוימים או תרופות. אנגיואדמה – מאופיינת בנפיחות של איברים שונים למשל השפתיים, כפות הידיים או העיניים והיא מופיעה כתסמין יחיד או נלווית לחרלת.

רגישות יתר למזונות - ההסובלים מאלרגיות למזונות מסוימים עשויים לפתח תסמינים חמורים ואפילו מסכני חיים באם יחשפו אפילו לכמות מזערית של אותו המזון. המזונות השכיחים ביותר אליהן עלולה להתפתח אלרגיה הם חלבוני חלב פרה, ביצים, בוטנים, חיטה, סויה, דגים ומאכלי ים שונים, ואגוזים ובארצנו שכיחה הרגישות לשומשום. יש לציין כי רגישות יתר למזונות שכיחה יותר בקרב ילדים.

תגובת הלם אלרגי (אנאפילקסיס) - מוצרי מזון, תרופות, עקיצות חרקים וחשיפה לחומרים שונים במסגרת ביתית או במסגרת מקום העבודה (לדוגמא: חשיפה ללטקס) עלולים לעורר תגובה הלם אלרגי המכונה אנאפילקסיס. זוהי תגובה אלרגית חמורה המתרחשת במהירות וגורמת לתסמינים היכולים להשפיע על אברים שונים בגוף.
תסמיני אנאפילקסיס כוללים תחושת חום, הסמקה, תחושת עקצוץ בפה או פריחה אדומה ומגרדת. תסמינים אחרים עשויים לכלול תחושת סחרחורת, קוצר נשימה, מחנק בגרון, פאניקה, כאבעוויתות ואו הקאה ושלשולים. במקרים חמורים תיתכן ירידה בלחץ הדם (הלם) היכולה לגרום לאבדן הכרה. הטיפול בתגובה שכזו מחייב טיפול מיידי בזריקת אפינפרין (אדרנלין) גם במסגרת ביתית, פניה מיידית לטיפול רפואי וטיפול במשלב תרופות בהתאם לחומרת התגובה. אנאפילקסיס עלולה להיות תגובה קטלנית.

הטיפול באלרגיה - מומחה לאלרגיה, הוא הרופא המתאים ביותר לטיפול במחלות אלרגיות. בכדי לקבוע האם הנך סובל מאלרגיות, האלרגולוג יערוך סקירה רפואית מקיפה ובדיקה גופנית. הרופא גם עשוי לערוך תבחיני עור, ולעתים גם בדיקות דם, בכדי לקבוע איזה חומר גורם לאלרגיה.
ברגע שהאלרגולוג מזהה את הגורמים לאלרגיה, הוא יכול לסייע לך לקביעת טיפול מתאים העשוי לכלול טיפול מונע, טיפול תרופתי ואף לכלול טיפול בזריקות (אימונותרפיה) המכוונים לאלרגן המעורר א