מהי הרדמה?

כל ניתוח מוצלח מותנה בהרדמה מעולה

נסו לתאר את מערכת הבריאות כיום ללא היכולת לנתח. זהו מצב כמעט בלתי אפשרי. עכשיו נסו לתאר את הניתוחים כיום ללא אפשרות הרדמה. מצב זה נשמע בלתי אפשרי באותה המידה. ללא הרדמה, טיפולים רבים ברפואה המודרנית פשוט לא היו קיימים. בארצות הברית לבדה מבוצעים מדי שנה כ-25 מיליון ניתוחים. אין אדם שלא עבר בעצמו הרדמה או שאינו מכיר מישהו קרוב אליו שנותח בעזרת סוג זה או אחר של הרדמה. תחום ההרדמה התפתח מאוד בעשרים השנים האחרונות וממשיך להתפתח בקביעות. פיתוח זה מאפשר לעבור היום ניתוחים חדשניים ומורכבים שלא ניתן היה לבצע רק לפני מספר שנים בודדות.

הרופא המרדים הוא מומחה באחד מתחומי הרפואה המורכבים והייחודיים ביותר. רופאים אלו הם בעלי ידע רפואי עצום על הגוף האנושי, על מגוון תרופות ודרך פעולתן בגופנו, מתמחים בהפעלת מכשור מתקדם ומתוחכם למעקב אחר כל מערכת מרכזית הפועלת בגופנו במהלך הניתוח, ומוכשרים להעניק טיפול תרופתי בדרכים שונות.

במהלך ניתוח גדול, הרופא המרדים מתאים, מתוך מבחר גדול, את התרופות הספציפיות למשימות השונות אותן הוא מבצע. משימות כאלו יכולות להיות הפסקת כאב, הרדמת החולה והרפיית שרירים שונים בגוף. על מנת לבצע משימות אלו, ישתמשו הרופאים בשילובי תרופות שונים הכוללים תרופות הרדמה באינהלציה (שאיפה) ,תרופת מרגיעות ומרדימות, משככות כאב, תרופות להרפיית שרירים ותרופות אחרות שנועדו לעזור בשמירה על תפקוד נורמאלי של מערכות שונות בגוף. הרופא המרדים חייב להיות מסוגל לנצח במיומנות על הטיפול בכל התרופות הללו עפ"י צרכיו השונים של המטופל וסוג הניתוח אותו הוא עובר.
מקצוע ההרדמה מתקדם כל הזמן ומפתחות טכניקות שונות לנטרול ממוקד של תחושות וכאב לאזורים כמה שיותר ספציפיים בגוף, כך שלעתים המטופל יכול להישאר בהכרה מלאה במשך כל זמן הניתוח ולהחלים ממנו במהירות רבה יותר.

חידושים טכנולוגיים רבים ממשיכים להביא לחדר הניתוח מכשור מעקב ומסכים חדשים עם יכולות מדידה ובחינה משופרים. כנסים בינלאומיים בתחום ההרדמה מתקיימים כל הזמן בכדי להעביר את תוצאות המחקרים הרבים המתקיימים סביב נושא זה בכל העולם. בכנסים אלו נידונים נושאים הקשורים לנוחות החולה, שיטות הרדמה חדשות והעדכונים האחרונים בתחום התרופתי.

העתיד של הכירורגיה נראה שימשיך להתפתח בצמוד לחידושים ולפיתוחים בעולם ההרדמה. התפתחות זו מתאפשרת רק כאשר הרופאים המרדימים יכולים לבצע טוב יותר את תפקידם הבסיסי: דאגה לבריאותם, נוחיותם ואיכות חייהם של מטופליהם.

בצד כל מנתח טוב עומד רופא מרדים מצוין

רוב האנשים מאמינים כי רופאים מרדימים הם רופאים שכל תפקידם הוא מתן תרופות שמונעות מהם להרגיש כאב. עם זאת, רק מעטים יודעים שמעבר להבטחת נוחיותו של המטופל, תפקידם העיקרי של הרופאים המרדימים בחדרי הניתוח היום הוא פיקוח רפואי ותרופתי שתפקידו הגנה ובקרה על מערכות החיים הקריטיות של המנותח במהלך הניתוח. בנוסף, רופאים מרדימים הם מומחים המאבחנים ומטפלים בזמן אמת בכל בעיה רפואית שמתעוררת במהלך הניתוח או בתקופת ההתאוששות ממנו.

לרופאים המרדימים יש ידע רפואי נרחב יותר מכל הרופאים האחרים, במיוחד בכל הנוגע לטיפול תרופתי, רפואה פנימית, פיזיולוגיה ואנטומיה של גוף האדם ויודעים לשלוט בטווח רחב של תגובות הגוף לניתוח עצמו. כרופאים, המרדימים אחראים על מתן תרופות הרדמה לשיכוך הכאב בזמן הניתוח ולאחריו ולשמירה על תפקודן של מערכות הגוף העיקריות, כולל נשימה, דופק, לחץ דם ותפקוד הכליות והמוח.

הרופאים המרדימים אחראים לטפל בכל בעיה הנוצרת לפני הניתוח ובמהלכו וכן לפתור בעיות הנובעות כתוצאה מהניתוח לאחר סיומו. הרופא המדים לכן בקיא גם בסוגי הניתוחים ובהבנת סיבוכיהם. אותם מטופלים שטופלו לפני הניתוח על ידי הרופא המרדים והמנתח שלהם, ממשיכים לקבל טיפול והשגחה רפואיים בזמן הניתוח ואחריו על ידי הרופא המרדים.

לפני הניתוח ,מבצע הרופא המרדים הערכה רפואית של המטופל המיועד להיות מנותח, ובונה תכנית הרדמה המותאמת לו אישית כשהוא לוקח בחשבון את מצבו הפיזי של המנותח. במהלך הניתוח, הוא משתמש בציוד מתקדם למעקב אחר פעילות המערכות הגופניות של המנותח ונתוני המעקב מוצגים על מסך. הרופא המרדים יודע לפרש את הנתונים המוצגים לו ולבצע דיאגנוזה מדויקת של מצבו הגופני של המנותח. בהסתמך על הערכה זו, מפקח הרופא המרדים על עבודתן התקינה של מערכות הגוף השונות ומווסת את מתן תרופות ההרדמה ושומר על האיזון הנכון בין מינוני התרופות השונות. בסיומו של הניתוח מנטרל הרופא המרדים את השפעתן של תרופות ההרדמה ומחזיר את המטופל להכרה מלאה.

הרופא המרדים משגיח על מצבו של המטופל במשך שלב ההתאוששות עד לשליחתו הביתה. הרופא המרדים מעורב גם במתן עזרה תרופתית קריטית ביחידה לטיפול נמרץ ובטיפול באנשים הסובלים מכאבים חריפים וכרוניים.

כיצד עובדת ההרדמה?

בגופנו קיימת מערכת תקשורת מופלאה המורכבת מביליוני תאי עצב אשר מחוברים למוח ולחוט השדרה. מערכת זו קרויה מערכת העצבים ותפקידה הוא העברת הודעות מכל קצוות הגוף, כולל מן האיברים הפנימיים והעור. דרך רשת זו, ע"י העברת סיגנלים אלקטרו-כימיים, מועברת אינפורמציה מהעולם החיצון אל המוח, חלק מסיגנלים אלו הן תחושות של כאב המיידעות את המוח אודות פציעות ופגיעות בגוף.
סיגנלים אלו הם מהירים ביותר ועוברים מקצות העצבים אל חוט השדרה וממנו לאזורים השונים של המוח, בהתאם לסוג הסיגנל והמקום ממנו הוא מגיע בגוף. במוח מעובדים הסיגנלים ליצירת תחושות , רגשות , מחשבות ופעולות.

ישנם שלושה סוגי הרדמה – הרדמה מקומית, אזורית וכללית. הרדמות אלו מפריעות או חוסמות את הגעת הסיגנלים של הכאב אל המוח בנקודות קשר ספציפיות.

ניתן להסביר את פעולתן של ההרדמות השונות ע"י התייחסות אל מערכת העצבים כאל מערכת טלפונית במשרד; המוח מהווה מרכזיה, העצבים הם כבלי הטלפון וחלק הגוף החווה את הכאב הוא המתקשר. ההרדמה בעצם יוצרת מצב של קו "תפוס" כלומר לא ניתן לבצע שום שיחה למרכזיה.

בהרדמה מקומית נוצר אלחוש של העצבים באזור קטן בגוף - לא ניתן "להתקשר" מן המקום הספציפי בו נעשית ההרדמה, לדוגמא, מאזור קטן ברגל. בהרדמה אזורית, למשל בניתוח במפשעה, מנוטרלות מספר קבוצות גדולות של עצבים או חוט השדרה עצמו ואזור גדול בגוף "מנותק מן הטלפון". בהרדמה כללית הגוף הופך לפרק זמן מסוים חסר הכרה, כלומר אין שיחות נכנסות ל"מרכזיה" והמוח אינו מסוגל לחוות כאב וכל תחושה אחרת.

הטיפול בכאב החריף והכרוני

מערך חשוב המנוהל ומבוצע בבתי החולים יום-יום על ידי רופא מרדים הוא היחידה לטיפול בכאב החריף (ACUTE PAIN SERVICE). החשיבות של הטיפול בכאב החריף הבתר-ניתוחי נובעת מהכרה, שמעבר לסבל של החולה יש לכאב השלכות שליליות ביותר על התחלואה לאחר הניתוח, כגון: פגיעה בתפקוד ריאתי, תגובת סטרס העלולה להזיק לחולי לב, פגיעה בתגובה החיסונית של הגוף ואחרות.

הטיפול נעשה בשיתוף עם אחיות שייעודן טיפול בכאב חריף; ישנו מערך לוגיסטי ורפואי הפועל 24 שעות ביממה. קיים מגוון רחב של שיטות טיפול בכאב חריף, הכולל הזרקות לחלל העל-קשתי (אפידורל), שימוש במשאבות אוטומטיות להזרקה תוך ורידית של משככי כאבים בבקרת החולה (PCA), ואחרות. הרופא המרדים הוא זה שמתאים את שיטת הטיפול בכאב החריף לצורכים ולהעדפות החולה.

היחידה לטיפול בכאב, המופעלת גם היא ע"י רופאים מרדימים, מפעילה גם מתן שירותי כאב חריף בילדים המאושפזים. במסגרת זו הרופא המרדים מייעץ ומטפל בכל חולי מחלקות בית החולים בכל נושא הקשור גם לכאב כרוני. לצורך זה פותחו ונכתבו פרוטוקולים, הנחיות ונוהלי עבודה המסדירים פעילות שוטפת ובטוחה של כאב חריף וכרוני.