נזלת כרונית

נזלת כרונית
האם אתם סובלים מהתעטשויות תכופות? אף סתום או מנוזל מאד? גרד? דמעת?
אם עניתם בחיוב, אזי, יתכן ואתם סובלים מנזלת אלרגית, הפוגעת בֵ15-30% מהאוכלוסיה ועד 40% מהילדים.

אם גם אתם לוקים בתסמינים אלה - אינכם צריכים לסבול.
מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה יכול לבצע איבחון מדויק מהם הגורמים לתסמינים מהם אתה סובל, וכן להציע לכם טיפול שיעזור למצבכם.

מהי נזלת כרונית אלרגית?
ישנם שני סוגי נזלת כרונית: נזלת אלרגית ולא אלרגית.
הנזלת האלרגית הינה הסיבה השכיחה יותר לנזלת כרונית ו/או עונתית, והיא נגרמת כתוצאה מחשיפה לאלרגנים באוויר (אלו הם חלקיקים זעירים של חומרים שונים למשל פריחה של צמחים). אלרגנים אלה, אשר אינם מזיקים בדרך כלל, יכולים לגרום להופעת תסמיני אלרגיה באנשים המפתחים רגישות יתר אליהם.
תסמינים אלרגיים הם תוצאה של תגובת שרשרת המתחילה בשפעול של המערכת החיסונית. המערכת החיסונית שלכם שולטת על האופן שבו גופכם מגן על עצמו. למשל, אם אתם אלרגיים לאבקת פרחים, המערכת החיסונית שלכם מזהה את אבקת הפרחים כפולש או אלרגן. המערכת החיסונית שלכם מגיבה באופן מוגזם ומייצרת נוגדנים הנקראים אימונוגלובין E. נוגדנים אלה נעים אל התאים המשחררים כימיקלים, למשל תאים המצויים ברירית האף, וגורמים לתגובה אלרגית המתבטאת התעטשויות, אף גדוש או מנוזל ומגורה.
אנשים הסובלים מנזלת אלרגית נוטים לסבול גם מעיניים דומעות ומגרדות (כתוצאה מדלקת לחמית אלרגית) והם עשויים גם להיות יותר רגישים לגורמים מגרים כדוגמת עשן, אויר קר ויבש.
לנזלת אלרגית יכולה להתלוות גם אסטמה אלרגית, בין שתי המחלות קיים קשר הדוק. רופא האלרגיה שלך יוכל להדריך ולסייע לך לטפל בשתי הבעיות גם יחד.
לנזלת אלרגית נלוות בעיות רפואיות רבות כגון - דלקת בסינוסים, אבדן חוש הריח, הפרעות שינה ועייפות כרונית.
אינך צריך לסבול – באמצעות אבחון וטיפול מתאים תוכל לשלוט היטב בתסמיני המחלה.

מהם הגורמים לנזלת אלרגית?
האלרגנים הגורמים לנזלת אלרגית יכולים להיות חיצוניים (קרי אלרגנים המצויים מחוץ לבית) דוגמת עצים, דשא ואבקני עשבים, הם לרוב גורמים לנזלת אלרגית עונתית (למשל קדחת השחת) אך יכולים לגרום גם לנזלת אלרגית רב שנתית.
אלרגנים ביתיים דוגמת אלרגנים מחיות מחמד, טחב, קדרית האבק וחרקים גורמים לרוב לתגובה רב שנתית.
את/ה עלול/ה לסבול מרגישות משולבת גם לאלרגנים חיצונים, וגם לאלרגנים השכיחים בתוך הבית. מומחה לאלרגיה, הינו היחיד היכול לקבוע לאילו אלרגנים הרלוונטים לאיזור מגוריך הינך רגיש. הרופא יערוך סקירה רפואית מקיפה, יערוך בדיקה גופנית אשר תכלול במידת הצורך גם הערכת תפקודי הריאות שלך (בדיקת אסטמה) ואז יערוך לך תבחינים לאלרגיה. לרוב, מדובר בתבחיני עור (ראה פירוט בנפרד) המראים תוצאות בתוך 20 דקות. תוצאות מבחני העור, כמו גם תכיפות וחומרת התסמינים, יישקלו לצורך קביעת הטיפול המתאים לך.
הצעדים לשליטה בתסמיני האלרגיה מהם את/ה סובל/ת עשויים לכלול הימנעות מאלרגנים אליהם אובחנה רגישות יתר, טיפול תרופתי, ובמקרי הצורך טיפול חיסוני בזריקות (אימונתרפיה).

הימנעות מאלרגנים – ישנן שיטות שונות להקטנת החשיפה אשר עשויות לסייע ולהקל על סבלך. רופא האלרגיה שלך ינחה אותך על פי הרגישויות שאובחנו.

איך מטפלים בנזלת אלרגית ואסתמה אלרגית נלווית ?
הטיפול נועד בעיקר להקלה על התסמינים, והקטנת התהליך הדלקתי.
הטיפול עשוי לכלול - טיפול בכדורים (אנטיהיסטמינים, נוגדני לויקוטריאנים ואחרים), משאפים נזלים (על בסיס סטארואיד או אנטי היסטמין), טיפות עיניים (אנטי אלרגיות), ומשאף לריאות (במידה ואובחנה גם אסטמה אלרגית).
הרופא המטפל יוכל להדריך אותך מהו הטיפול – או המשלב הטיפולי המתאים לך.

בהעדר שיפור יסביר לך הרופא המטפל על הטיפול ב"זריקות לאלרגיה" זהו הטיפול היחיד אשר עשוי להפסיק את התגובה האלרגית. מומלץ לשקול טיפול זה ולהתייעץ עם מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה באם אין הקלה בתסמינים תחת טיפולים אחרים, באם אינכם רוצים להשתמש בתרופות באופן קבוע או חשים שהן אינן מסייעות לכם, או אם ברצונכם להשיג שליטה ארוכת טווח על האלרגיה. טיפול זה אורך כשלוש עד חמש שנים, (ראה הסבר נוסף בנושא זה).

נזלת לא אלרגית
ישנם אנשים הסובלים מנזלת כרונית שאינה אלרגית. לרוב נזלת זו מאופיינת בעיקר בתלונות לאורך כל השנה של אף נוזל או גודש באף. תלונות אלה מוחמרות על ידי ריחות עזים, זיהום, עשן וחומרים אחרים הגורמים לגירוי. נזלת זו יכולה להיות תוצאה של ליקוי בפעולת כלי הדם ברירית האף, תגובה לתרופות, הריון, ושימוש בתרסיסים להקלת גודש באף באופן קבוע. במקרה זה יפנה אותך המומחה לאלרגיה ואימונולוגיה לטיפול תרופתי או מתאים ובירור רפואי נוסף כולל הערכת מבנה האף ותפקודו על ידי רופא אא"ג.