שאלות ותשובות - הרדמת ילדים

כיצד אני כהורה יכול לתרום להצלחת הניתוח וההרדמה?

הרופא המרדים והמנתח יעשו כל שביכולתם על מנת להפוך את שהותו של ילדך בבית החולים לנעימה יותר; אך עם זאת לך כהורה יש תפקיד מפתח בטיפול. יש חשיבות רבה לכך שתחל בהכנת ילדך לניתוח מוקדם ככל האפשר ורצוי ממש עם קבלת ההחלטה לעבור ניתוח.
ילדים מתמודדים טוב יותר עם הרדמות וניתוחים כאשר הם מוכנים לכך מבעוד מועד. כמו לכולנו , גם אצל ילדים קיים חשש מן הלא נודע. לכן, שיחות עם ילדך שיסבירו לו על הניתוח וההרדמה יעזרו לילד להתמודד עם פחדיו ולהגיע מוכן נפשית לניתוח. לצורך זה חשוב לשוחח עם הרופא המרדים ולקבל הסברים לגבי שלבי הניתוח וההרדמה השונים ולשאול כמה שיותר שאלות על מנת להגיע לשיחה עם ילדך עם מירב האינפורמציה האפשרית. כך יתאפשר לך לענות כמעט על כל שאלה שתופנה אליך ולילד תהיה הרגשה ש"השד" אינו נורא כל כך. חשוב שהילד ידע בפני מה הוא עומד, אסור להסתיר ממנו מידע על כך שהוא עומד לעבור ניתוח, על הצוות שמטפל בו ועל כך שכהורה לא ניתן לך להיות ממש ליד ילדך כל דקה מזמן הניתוח, אך הימצאותך מחוץ לחדר הניתוח כל הזמן אינה מוטלת בספק.
הורה שמקרין בטחון עצמי ורוגע הוא הדבר המרגיע ביותר עבור הילד ומכאן החשיבות העצומה של שיחות עם הילד ושיחה מקדימה עם הרופא המרדים.

למה חשוב להיפגש עם הרופא המרדים לפני הניתוח?

הרופא המרדים רוצה להיות בטוח שילדך ניגש לניתוח במצב גופני אופטימלי ועל כן חשוב להקפיד להיפגש אתו כחלק מן ההכנה לניתוח. כהורה, הרופא המרדים ישאל אותך שאלות חשובות בנוגע למצב בריאותו הכללי של ילדך. לרופא המרדים חשוב לקבל אינפורמציה לגבי אלרגיות שיש לילדך, אסטמה, היסטוריה רפואית משפחתית של בעיות בהרדמה או מקרים קודמים בהם עבר ילדך הרדמה. הרופא המרדים יסביר לך על כל התהליכים הקשורים בהרדמה של ילדך , כיצד יינתנו חומרי ההרדמה והאם יהיה צורך בנטילת תרופות נוספות לפני הניתוח. זוהי גם הזדמנות מצוינת עבורך ועבור ילדך לשאול כל שאלה המטרידה אתכם ולדבר על כל חשש הקיים אצלכם לפני הניתוח.
לעתים , בעיות בריאות קלות כגון צינון יכולות לגרום לבעיות בניתוח במידה והצוות הרפואי לא עודכן בהם לפני כן. לכן, חשוב כל כך להיות גלוי ולא להסתיר שום מידע בשיחה עם הרופא המרדים. זכור כי כל דאגתו של הרופא המרדים היא בריאותו של ילדך.

איך ניתנת הרדמה לילדים?

מתן תרופות הרדמה נעשית במספר דרכים. המקובלת ביותר אצל המבוגרים היא ע"י הזרקה לוריד כדי ליצור הרדמה מהירה. שיטה זו של הרדמה קיימת גם אצל ילדים.
שיטה נוספת להתחלת ההרדמה היא לתת לילד לנשום את תרופות ההרדמה עד להרדמות. שיטה זו קרויה בשם הרדמת מסיכה או הרדמת אינהלציה. על פי השיטה ילדך יתבקש לנשום בשקט דרך "מסיכת חלל" ללא כל צורך בשימוש במחטים עד לשלב שבו ילדך יהיה בהרדמה מלאה. השיטה להתחלת ההרדמה תבחר על ידי הרופא המרדים בהסתמך על גורמים שונים ובעיקר מוכנותו של ילדך.
ילדים שונים מתעוררים מן ההרדמה בקצב שונה. יש ילדים שיתעוררו מיד עם ההגעה לחדר ההתאוששות. אחרים יהיו מנומנמים במשך שעות לאחר הניתוח. הרופא המרדים ישמח להשיב על כל שאלה או דאגה המתעוררת בנוגע לקצב התאוששותו של ילדך.

האם יש תופעות לוואי להרדמה?

למרות שההרדמה מביאה לשיכוך כאבים כולל ולהרדמות מלאה יכולות להיגרם מדי פעם מספר תופעות לוואי. ההרדמה מורידה את קצב הנשימה, פעילות הלב ולחץ הדם.תפקידו של הרופא המרדים ומומחיותו היא בטיפול והפחתה של תופעות לוואי אלה. למרות שהניתוחים הרבה יותר בטוחים בימינו הם עדיין מהווים מאמץ פיזי לילדך ופעמים רבות הוא יכול להרגיש מעט "חולה" לאחר הניתוח. יתכנו גם מקרים של בחילה והקאה לאחר הניתוח כתוצאה מהרגשה זו.

איך מבוצעת הרדמה אזורית לילד?

בשנים האחרונות, בזכות הפיתוחים המתמידים בתחום הרפואה, ההעדפה היא כי כאשר ניתן, יעדיף הרופא המרדים להשתמש בהרדמה איזורית בנוסף להרדמה המלאה. לדוגמא, אם ילדך אמור לעבור ניתוח ברגל, אפשרי כיום לנטרל את הרגשת הכאב באזור הרגל, בעזרת הרדמה מקומית לחלק מסוים ברגל או הרדמה אזורית. סוג ההרדמה האזורית הנפוץ ביותר בילדים קרוי הרדמה אפידורלית. זוהי הרדמה הדומה מאוד להרדמה הניתנת בזמן לידה כהרדמה מקומית לגב או לאזור עצם הזנב. ההרדמה האיזורית מבוצעת לאחר ביצוע ההרמה הכללית כדי להבטיח את שיתוף הפעולה של הילד. שילוב זה מאפשר לרופא המרדים לבצע פחות הרדמה כללית. יתרון נוסף הוא שהרדמה אזורית מאפשרת שיכוך כאבים לאחר הניתוח. הרופא המרדים יכול לדון אתך ביתרונותיה וחסרונותיה של ההרדמה האזורית.