שאלות ותשובות - הרדמת מבוגרים

למה נשאלות כל כך הרבה שאלות על עברי הרפואי?

בגלל העובדה שתהליכי הניתוח וההרדמה משפיעים על כל המערכות בגופך חשוב לרופא המרדים לדעת כמה שיותר על מצבך ועברך הרפואיים.
אתה כבר יודע שהרופא המרדים אחראי לתהליך ההרדמה ולכך שתרגיש נוחות מרבית ככל שניתן במהלך הניתוח, אך בעיקר, הרופא המרדים אחראי על בריאותך הכוללת בכל
משך הניתוח ולאחריו. מכאן, החשיבות הרבה של הרופא המרדים לדעת בדיוק אילו בעיות רפואיות יש לך ובאילו תרופות השתמשת לאחרונה, כיוון שגורמים אלו יכולים להשפיע על תגובותיך להרדמה. חשוב גם שתיידע את הרופא המרדים שלך בנוגע לאלרגיות, שימוש בסמים ואלכוהול והרדמות קודמות שעברת.
הרופא המרדים חייב להכיר היטב את מצבך הרפואי על מנת להעניק לך את הטיפול הטוב ביותר במהלך הניתוח. מידע חשוב זה יאפשר לרופא המרדים שלך למנוע סיבוכים מיותרים במהלך הניתוח ולעבור אותו בשלום. טיפול נכון בהתבסס על המידע שנתת יאפשר לזרז את תהליך ההתאוששות שלך לאחר הניתוח.

מה הקשר של עישון ואלכוהול עם ניתוח?

סיגריות ואלכוהול משפיעים על הגוף לא פחות ולעיתים אף הרבה יותר מאשר נטילת תרופות. כל זאת בגלל השפעתם על מספר מערכות בגופנו – ריאות, לב, מוח, כבד ודם. שימוש בסיגריות ואלכוהול יכול לשנות את אופן פעולתה של תרופת הרדמה על הגוף במהלך הניתוח . זוהי הסיבה שחשוב ליידע את הרופא המרדים לגבי רמת הצריכה של הסיגריות והאלכוהול. כל זה נכון גם לגבי סמים – מריחואנה,קוקאין, אמפטמינים וכל שאר סוגי הסמים. אנשים רבים מתביישים או מרגישים לא בנוח לדבר על נושאים אלו, אך, חשוב לזכור כי השיחות עם הסגל הרפואי הן חסויות ומטרת המידע היא רק לצורך הבטיחות האישית שלך במהלך ההרדמה, לכן כנות מלאה חיונית לבטיחותך.

מהם הסיכונים בהרדמה?

כל הניתוחים וההרדמות נושאים בחובם סיכונים מסוימים, והם נובעים מסיבות שונות כגון סוג הניתוח ומצבו הרפואי של המנותח. למרבה המזל, אירועים של בעיות בניתוחים הם נדירים. הרופא המרדים נוקט אמצעי זהירות רבים על מנת למנוע כל מקרה של תקלה.
הסיכונים הספציפיים הכרוכים בהרדמה תלויים בסוג הניתוח, סוג ההרדמה ומצבו של המטופל ועל כן חשוב לשאול את הרופא המרדים מהם הסיכונים הנוגעים לניתוח הספציפי שלך.על מנת לעזור לרופא המרדים למנוע בעיות בעת הניתוח ישנם כללים ברורים של אמצעי בטיחות שעל פיהם מקפיד לעבוד הרופא המרדים בהכנה לניתוח ולאחריו.

למה אסור לאכול ולשתות לפני הניתוח?

חשוב להגיע לניתוח עם קיבה ריקה על מנת למנוע מן המזון שנמצא בקיבה לעלות חזרה לכיוון הפה ולחדור לריאות. חלק מתרופות ההרדמה מנטרלות את הרפלקסים הגופניים וחלק ממנגנוני ההגנה הגופניים יכולים להפסיק לעבוד במהלך הניתוח. דוגמא למנגנון שכזה היא מערכת ההגנה כנגד כניסה של מזון לצינור האוויר ולריאות. העובדה כי לא נמצא מזון בקיבה בזמן ההרדמה מאפשרת למנוע את הסכנה שבהגעת מזון למקום שהוא לא צריך להיות בו. הרופא שלך יידע אותך לגבי סוגי המזון הספציפיים שמותר ואסור לך לאכול לפני הניתוח ולאחריו ופעמים רבות ימליץ הרופא על צום מוחלט לפני הניתוח. לבטיחותך האישית חשוב כי תקפיד על מילוי הוראות אלו.

עם אלו קשיים צריך הרופא המרדים להתמודד בהכנות לניתוח?

אחד הקשיים שאיתו חייב הרופא המרדים להתמודד, כחלק מתפקידו בטיפול בכל בעיה בריאותית המתעוררת במהלך הניתוח, היא דרך גישה מהירה אל המנותח. הבעיה הזו הופכת קשה יותר ככל שגדל מספר החברים בצוות המנתח. שיתוף הפעולה בין הרופא המרדים לרופא המנתח חשוב בהתגברות על בעיות כאלו במהלך הניתוח. לכן, כבר לפני הניתוח דואגים הרופא המנתח והרופא המרדים לאפשרות של גישה מיידית לרופא המרדים ומתאמים מראש את התקשורת בינו לבין המנתח בזמן הניתוח.

מה קורה לפני הניתוח?

ניתן לשער, כי תיערך פגישה עם הרופא המרדים ביום האשפוז לפני הכניסה לחדר הניתוח. הרופא המרדים שלך יעבור על תיקך הרפואי, ויבחן את תוצאות בדיקות המעבדה וההיסטוריה הרפואית שלך. הרופא המרדים ישיב לכל שאלה ובעיה שתעלה ויסביר לך את שלבי הניתוח.
האחיות יערכו לך בדיקות כלליות לבחינת מצבך הרפואי, הרופא המרדים והמנתח יבצעו ביחד אתך הערכה של תוצאות הבדיקות ומבחני המעבדה. יינתן לך עירוי של נוזלים ובמקרה הצורך יינתנו גם תרופות. עם הכניסה לחדר הניתוח, יחובר אליך ציוד מעקב המחובר למוניטורים דרכם יעקוב הרופא המרדים אחר מערכות גופך השונות בזמן הניתוח. בין המכשירים השונים ניתן למצוא את הא.ק.ג למעקב אחרי פעילות הלב ומכשיר למדידת לחץ דם.מרגע זה יהיה אפשר להתחיל בהרדמה.

מה מתרחש מסיום ניתוח ועד שחרורי הביתה?

לאחר הניתוח, יעבירו אותך לחדר ההתאוששות. הרופא המרדים ימשיך לבצע מעקב אחר מערכות גופך השונות עד לחזרתן לפעילות נורמלית. במשך חצי השעה הראשונה, תתבצע אחריך השגחה צמודה של צוות האחיות. בפרק זמן זה ייתכן ותקבל תוספת חמצן תוך מעקב אחר מערכות הנשימה והלב שלך.לאחר מכן, כשמצבך הגופני ירשה זאת, יוכלו קרובי משפחה וחברים לבקר אותך.

האם יש תופעות לוואי להרדמה?

היה מוכן להגיע הביתה ולסיים את ההתאוששות שם. בדרך כלל חשים מנומנמים ויתכן כי תתלווה תחושה של נימול בשרירים, כאבים בגרון ובראש ותחושת סחרחורת. לעיתים מרגישים בחילה אך הקאה היא אירוע פחות שכיח. תופעות לוואי אלו לרוב הולכות ופוחתות במהירות ככל שחולפות השעות מזמן הניתוח, אך יתכן ויעברו מספר ימים עד שהתופעות הללו ייעלמו לחלוטין. רוב המורדמים אינם מרגישים כהרגלם ביום לאחר הניתוח, כתוצאה מעייפות כללית ומחוסר הנוחות הנובעת מן הניתוח. חשוב להיות מוכנים להוריד את הקצב למשך מספר ימים ולתת לגוף את הזמן שלו לחזור למוטב. תקופת החלמה בבית היא דבר נפוץ ומתבקש.