תבחיני אלרגיה

תבחיני אלרגיה
אלרגיה עשויה ללבוש צורות שונות ולהתבטא הן בדרכי הנשימה, הן בעור והן במערכת העיכול. לעיתים קרובות מפתפספסת האבחנה שמדובר באלרגיה בגלל חוסר מודעות לאפשרות זאת.
כאשר עולה החשד שמדובר באלרגיה יש להפנות את החולה לייעוץ במרפאת אלרגיה. הרופא המומחה לאלרגיה במרפאה ישמע את סיפור המקרה, יבחן את הבעיות ובהתאם יחליט על מהלך הבירור וסוג הבדיקות שיש לבצע.
לכל סוג של בעיה ולכל סוג של אלרגיה יש את הבדיקות האופייניות עבורה ואת המרכיבים האלרגנים שיש לבדוק. בנוסף לבדיקות האלרגיה הרגילות עשוי הרופא המומחה להפנות את המטופל גם לבדיקות עזר נוספות למשל לבדיקות דם כלליות, לבדיקות של מערכת החיסון, לצילום ריאות או סינוסים ולתפקודי ריאה

הבדיקות המשמשות לזיהוי תגובה אלרגית מיידית
חלק גדול מהתגובות האלרגיות מתבטאות באופן מיידי לאחר החשיפה כמו למשל במקרה של נזלת אלרגית, אסתמה, אלרגיה למזון ואלרגיה לארס דבורים או צרעות.
בדיקת האלרגיה המשמשת לזיהוי אלרגיה מיידית שכזו מבוצעת על ידי טפטוף של סדרת טיפות שונות המכילות מגוון חומרים חשודים כמחוללי אלרגיה, על הזרוע ודקירת כל טיפה בעזרת דוקרן מתכתי עדין, המשמש למטרה זו.
לאחר הבדיקה תתבקשו להמתין בחוץ כרבע שעה מבלי לגעת בזרוע. במידה ולאחד החומרים קיימת אלרגיה הרי שתוך מספר דקות יופיע אודם נפיחות וגרד מקומי בדומה לעקיצת יתוש קטנה.
כשתכנסו שוב לרופא האלרגיה הוא יעריך את גודל התגובה ואת משמעותה עבורכם ויציע את הגישה והטיפול המתאימים.
אין לבדיקה זו תופעות לוואי או נזק למעט הופעת האודם והגרד על פני הזרוע שיחלפו בתוך שעות ספורות.
בדיקה זו עשויה להיות מושפעת מכדורים כנגד אלרגיה ולכן מומלץ על הפסקת הטיפול (במידת האפשר) טרם הבדיקה.

הבדיקות המשמשות לזיהוי תגובה אלרגית מאוחרת
קיימות תגובות אלרגיות שאינן מופיעות באופן מיידי אלא באופן הדרגתי ולרוב בתוך שעות או ימים בודדים . תגובות מאוחרות שכאלו אופייניות לדלקות עור כרוניות כמו "אקזמה" או "דרמטיטיס" וכן במצבים של חשד לאלרגיות מסוימות לתרופות, תמרוקים, מתכות או חומרים אחרים - כולל למשל גם אסתמה תעסוקתית.
הבדיקה לסוג זה של אלרגיה מבוצע על ידי הדבקת סדרה של מדבקות המכילות חומרים החשודים כמחולליי אלרגיה. המדבקות מודבקת לגב הנבדק למשך כ 24-72 שעות. ורק לאחר כיומיים, מוסרות המדבקות וניתן לראות האם התחוללה תגובה מקומית כביטוי לאלרגיה.
הבדיקה עורכת זמן רב והיא דורשת סבלנות והימנעות מהרטבת הגב עלי הודבקו המדבקות.
תופעות הלוואי לבדיקה מסתכמות רק בחוסר הנוחות שבעצם נשיאת המדבקות והאודם והגרד הנלווים לתגובה האלרגית המקומית.

בדיקת אלרגיה לתרופות
תרופות עשויות לגרום לתגובות אלרגיות שונות ומשונות, תפקידו של הרופא המומחה לאלרגיה הוא לברר האם בכלל מדובר בבעיה הקשורה באלרגיה לתרופות ומהי התרופה החשודה.
לא לכל התרופות ניתן לבצע בדיקות אלרגיה רגילות ולעיתים קרובות אנו נאלצים להשתמש בתבחינים לא שגרתיים ובמבחני תגר.

בדיקת הדם לאלרגיה
כיום קיימת רק בדיקת דם אמינה אחת בעולם לאלרגיה והיא מכונה RAST בדיקה זו מזהה את נוגדני האלרגיה בדם הנבדק. הבדיקה פחות מדויקת מבדיקות האלרגיה הרגילות אך היא משמשת אותנו רבות במצבים בהם קשה לעשות את בדיקת האלרגיה או במצבים בהם אנו צריכים אישוש נוסף לממצאים.

בדיקות אלרגיה מיוחדות
במקרים מיוחדים במיוחד כאשר החשד לקיומה של אלרגיה הוא גבוה אך לא נמצא הגורם האלרגי בבדיקה רגילה או כאשר הגורם האלרגי החשוד אינו ניתן לבדיקה באמצעים הרגילים אנו מבצעים בדיקות מיוחדות בשיטות שונות כמו למשל על ידי זריקה תוך עורית או על ידי מתן הגורם החשוד בתמיסה מהולה.
לעיתים התגובה האלרגית אינה באה לידי ביטוי כתגובה עורית אלא כתגובה של דרכי הנשימה ואז מבוצעת הבדיקה תוך כדי ביצוע תפקודי ריאה – לסוג זה של בדיקה אנו קורים "מבחני תגר"