מחקרים 22.04.2015

המיקרוביום של ציידים-לקטים מבודדים הוא המגוון ביותר שתועד אי-פעם

במחקר בכפר של ציידים-לקטים שלא היו במגע עם מערביים במשך אלפי שנים נמצא כי יש להם את המיקרוביום המגוון ביותר, הכולל חיידקים עם גנים לעמידות לאנטיביוטיקה

רוב מחקר המיקרוביום האנושי מתבצע על אנשים מערביים המקיימים אורח חיים המוריד את ההישרדות ושיעורי ההעברה של מיקרוביוטה, או על חברות מסורתיות הנמצאות בתהליך של מעבר לחיים מערביים. המחקר הנוכחי התבצע על אנשים משבט היאנומאמי (Yanomami) שחיים ביערות הגשם בברזיל וונצואלה ושטרם תועד מגע שלהם עם אנשים מערביים. המחקר בוצע על ידי קבוצה גדולה של חוקרים מארצות הברית ומוונצואלה ופורסם בכתב העת Science Advances.

בדיקות המיקרוביום התבצעה על דגימות עור, פה וצואה ונמצא כי המיקרוביום של קבוצה אנושית זו הוא המגוון ביותר שנמצא אי פעם בבני אדם.

למרות בידודם, כפי הנראה במשך 11,000 שנים מאז הגיעו אבותיהם לדרום אמריקה, וללא חשיפה ידועה לחומרים אנטיביוטיים, בתוך המיקרוביום שלהם קיימים חיידקים הנושאים גנים פונקציונליים לעמידות לאנטיביוטיקה. בין גנים אלה נכללים כאלה המשרים עמידות לאנטיביוטיקות סינתטיות וכללים אלמנטים בעלי יכולת לנוע בגנום החיידקי. החוקרים משערים כי הגנים האלה הגיעו מחילופי חומרים גנטיים בין חיידקים אלה לחיידקי קרקע המייצרים אנטיביוטיקות טבעיות כאסטרטגיה למאבק עם מתחרים.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי חשיפה לאנטיביוטיקה אינה הכרחית להופעת גנים המשרים עמידות לאנטיביוטיקה. החוקרים גם ממליצים לבדוק מיקרוביום של חברות שלא עברו תהליכי התמערבות כדי למצוא תכונות חיוביות פוטנציאליות במיקרואורגניזמים שנעלמו מהמיקרוביום של אנשים מערביים.

מקור:

Jose C. Clemente, Erica C. Pehrsson, Martin J. Blaser, Kuldip Sandhu, Zhan Gao, Bin Wang, Magda Magris, Glida Hidalgo, Monica Contreras, Óscar Noya-Alarcón, Orlana Lander, Jeremy McDonald, Mike Cox, Jens Walter, Phaik Lyn Oh, Jean F. Ruiz, Selena Rodriguez, Nan Shen, Se Jin Song, Jessica Metcalf, Rob Knight, Gautam Dantas, M. Gloria Dominguez-Bello. The microbiome of uncontacted Amerindians. Science Advances 17 Apr 2015:Vol1 No. 3

http://advances.sciencemag.org/content/1/3/e1500183.full-text.pdf+html

ערכה: ד"ר שירי דיסקין

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  מיקרוביום
תגובות