חדשות 08.05.2015

מחקר: מבוגרים נוטים לחלות בשפעת רק פעם בחמש שנים; ילדים - פעם בשנתיים

כך טוען מחקר בריטי חדש, שבדק את שיעור הנוגדנים לזני שפעת שהתפשטו בשנים האחרונות; במקרים רבים, המחלה דמויית השפעת היא למעשה הצטננות

וירוס שפעת (הדמיית אילוסטרציה)

אנשים בוגרים נוטים לחלות בשפעת רק אחת לחמש שנים; כך עלה ממחקר שבוצע על-ידי צוות בינלאומי שכלל חוקרים מ"אימפריאל קולג'" בלונדון, מארה"ב וסין, ופורסם בשבוע שעבר ב-PLoS Biology.

החוקרים ציינו, כי למרות שרבים באוכלוסייה הבוגרת נוטים להרגיש שהם חולים בשפעת בתכיפות גדולה יותר, אלו יהיו בדרך כלל זיהומים דמויי-שפעת (הצטננות), ולא שפעת "אמיתית".

ילדים חולים בשפעת אחת לשנתיים, ככל הנראה בשל העובדה כי נוטים להתראות יותר עם בני גילם ואחרים

במחקר נלקחו דגימות דם מקבוצת מתנדבים קטנה (151 איש) בגילים 81-7, על מנת למדוד את תכיפות הופעת השפעת. החוקרים סברו, כי מסד נתונים המבוסס על כל תקופת החיים של האדם – מהלך שטרם נוסה כמותו – יסייע לגורמי הרפואה להבין טוב יותר את הסיכון שבהופעת מחלה זיהומית כשפעת, ואת תכיפות הופעתה, לצד הבנה טובה יותר כיצד היא מדבקת ומתפשטת בקהילות.

החוקרים בחנו את הסוגיה לגבי תשעה זני נגיף שפעת ש"הסתובבו" בעולם בשנים 2009-1968. בבדיקות הדם חיפשו החוקרים נוכחות של נוגדנים כדי לגלות אם הנבדקים נדבקו אי פעם בנגיפי שפעת ובאיזו תכיפות. לשם כך, נעזרו החוקרים במודל מתמטי.

הממצאים היו: בעוד שילדים חולים בשפעת בממוצע אחת לשנתיים, תכיפות מחלות השפעת קטנה עם הגיל. מגיל 30 ומעלה, שפעת נוטה להופיע באופן יציב לערך פעמיים בעשור.

בשלב זה, לא ברור גם לחוקרים אם הממצאים והחישובים שלהם יהיו תקפים לכל האוכלוסיות בעולם. ה-BBC דיווח, כי גורמי הבריאות הבריטיים מתכוונים לבדוק נושא זה באוכלוסייה המקומית.

ד"ר סטיבן ריליי (Steven Riley), המחבר הבכיר של דו"ח המחקר, מהמועצה למחקר רפואי, אנליזה ומודלים ממוחשבים של התפרצויות של מחלות ב"אימפריאל קולג'", מסר כי התכיפות המדויקת להופעת המחלה עשויה להיות שונה בין מדינה למדינה ובין קהילה לקהילה, כי היא תלויה ברמות הרקע של השפעת והחיסון נגד הנגיף.

החוקרים בחנו בעבודה זני נגיף שהתפשטו באופן נרחב ומהיר ברחבי העולם לרבות מדינות אירופה וארה"ב. החוקרים מסבירים, כי שכיחותה גבוהה יותר בילדות ובגיל ההתבגרות ככל הנראה משום שבגילים הללו ילדים ונוער מרבים להתרועע בתכיפות גדולה יותר עם בני גילם ואחרים.

למחקר המלא לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  שפעת,  הצטננות,  common cold
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות