מחקרים 01.05.2015

טיפול משולב בחוסם BRAF ומעכב MEK משפרים את ההישרדות במלנומה גרורתית

שילוב דבראפניב עם טרמטיניב, בהשוואה לוומוראפניב, הביא לשיפור מובהק בהישרדות הכללית במטופלים עם מלנומה גרורתית ומוטציות בגנים BRAFי V600E או V600K

עור (צילום: אילוסטרציה)
עור (צילום: אילוסטרציה)

ומוראפניב (Vemurafenib - Zelboraf) ודבראפניב (Dabrafenib) הם חוסמי BRAF היעילים כטיפול בתרופה יחידה עבור מלנומה גרורתית בקרב מטופלים שלא קיבלו טיפול קודם, עם מוטציות בגנים BRAFי V600E או V600K.

שילוב של דבראפניב עם טרמטיניב (Trametinib), מעכב MEK, בהשוואה לדבראפניב בלבד, מגביר את הפעילות נוגדת הגידול בקרב אוכלוסיית מטופלים זו.

במחקר שלב III עם תווית פתוחה הקצו החוקרים אקראית 704 מטופלים עם מלנומה גרורתית ומוטציות בגן BRAFי V600 לקבלת שילוב של דבראפניב (150 מיליגרם פעמיים ביום) וטרמטיניב (2 מיליגרם פעם ביום), או ומוראפניב פומי (960 מיליגרם פעמיים ביום), כטיפול קו-ראשון.

שיעורי ההיארעות של תופעות לוואי חמורות והפסקת הטיפול התרופתי היו דומים בשתי קבוצות ההתערבות

התוצא העיקרי שנבדק היה ההישרדות הכללית (overall survival).

החוקרים ניתחו את ההישרדות הכללית 12 חודשים מתחילת הטיפול התרופתי, לאחר תקופת ביניים מתוכננת שאירעה כאשר 77% מהמטופלים נפטרו.

מתוצאות ניתוח ההישרדות עולה כי שיעור ההישרדות הכללית לאחר שנה היה 72% בקבוצת הטיפול המשולב ו- 65% בקבוצת הוומוראפניב. הסף לעצירת המחקר נחצה, והמחקר נפסק מסיבות של יעילות ביולי 2014.

חציון משך ההישרדות ללא התקדמות המחלה (progression-free survival) היה 11.4 חודשים בקבוצת הטיפול המשולב ו- 7.3 חודשים בקבוצת הוומוראפניב. שיעורי התגובה האובייקטיבית היו 64% בקבוצת הטיפול המשולב ו- 51% בקבוצת הוומוראפניב.

שיעורי ההיארעות של תופעות לוואי חמורות והפסקת הטיפול התרופתי היו דומים בשתי קבוצות ההתערבות. קרצינומה של תאי הקשקש בעור וקרטואקנטומה (keratoacanthoma) אירעו בקרב 1% מהמטופלים בקבוצת הטיפול המשולב וב-18% מהמטופלים בקבוצת הוומוראפניב.

החוקרים מסכמים, כי שילוב של דבראפניב עם טרמטיניב, בהשוואה לוומוראפניב, הביא לשיפור מובהק בהישרדות הכללית בקרב מטופלים עם מלנומה גרורתית ומוטציות בגנים BRAFי V600E או V600K שלא טופלו קודם לכן, ללא עלייה בשיעור תופעות הלוואי.

מקור:

Improved Overall Survival in Melanoma with Combined Dabrafenib and Trametinib. Availble from N Engl J Med 2015; 372:30-39January 1, 2015DOI: 10.1056/NEJMoa1412690

נושאים קשורים:  מחקרים,  ומוראפניב,  Zelboraf,  vemurafenib,  dabrafenib,  טרמטיניב,  trametinib,  BRAF,  MEK,  מלנומה גרורתית
תגובות