מחקרים 22.06.2015

שילוב של טיפול בקרינה עם GMCSF גרם לנסיגת גידולים באיזורים רחוקים מהאיזור המוקרן

בניסוי קליני בחולים עם סרטנים גרורתיים נצפתה נסיגה של גרורות הרחוקות מהאיזור המוקרן בעקבות קרינה משולבת עם טיפול בהזרקה של הציטוקין GMCSF

GMCSF הוא זרז יעיל של התבגרות תאים דנדריטיים. חוקרים בבית הספר של אוניברסיטת ניו יורק בדקו האם ההשפעה המפעילה המשולבת של GMCSF וקרינה תגרום למערכת החיסון של חולים עם סרטן גרורתי לתקוף גרורות הנמצאות מחוץ לטווח המוקרן ולהוביל לצמצומן. המחקר פורסם בכתב העת Lancet Oncology.

למחקר גויסו חולים עם סרטן גרורתי יציב או מתקדם המטופלים בכימותרפיה יחידה או בטיפול הורמונלי שלהם לפחות 3 איזורי-מחלה נפרדים וברי-מדידה. חולים אלה טופלו בקרינה (35Gy בעשרה טיפולים על פני שבועיים) לאיזור גרורתי יחיד וציטוקין (125 מיקרוגרם למטר רבוע בהזרקה תת-עורית יומיומית במשך שבועיים, שהתחילה בשבוע השני של ההקרנות). מחזור זה בוצע פעם נוספת תוך התמקדות על איזור גרורתי שני.
המחקר תוכנן במבנה דו-שלבי (Simon's optimal two-stage design): בשלב ראשון גויסו 10 חולים ורק אם באחד מהם לפחות נצפתה נסיגה של גרורה שלא הוקרנה, הניסוי יכול היה להמשיך ולגייס 19 חולים נוספים.
התוצאה המרכזית הייתה שיעור החולים עם תגובה אבסקופאלית (צמצום בגרורה שלא הוקרנה) שהוגדרה כצמצום של 30% לפחות בקוטר הארוך ביותר של הגרורה שהגיבה הכי טוב.
תוצאות משניות היו בטיחות והישרדות. ניתוחים סטטיסטיים בוצעו על אוכלוסיית ה"כוונה לטיפול" (intention to treat).

בין אפריל 2003 ואפריל 2012, גויסו 41 חולים עם סרטן גרורתי לניסוי. בשלב הראשון של הניסוי, מתוך עשרה חולים, נצפתה תגובה אבסקופאלית בארבעה ולכן הניסוי המשיך לשלב שני שבו גויסו כמתוכנן 19 חולים נוספים. בעקבות תיקונים לפרוטוקול גויסו לניסוי 12 חולים נוספים. תגובה אבסקופאלית נצפתה ב 8 (27.6%, רווח סמך של 95% בין 12.7 ו47.2) מתוך 29 החולים הראשונים וב 11 (26.8%, רווח סמך 14.2 עד 42.9) מתוך 41 החולים (מתוכם 4 חולים עם סרטן ריאותי נטול תאים קטנים, 5 חולות בסרטן השד ו2 חולים עם סרטן בלוטת התריס).
תופעות הלוואי בדרגה 3-4 הנפוצות ביותר היו עייפות ותופעות המטולוגיות.
בנוסף, תופעת לוואי חמורה של תסחיף ריאתי בדרגה 4 דווחה בחולה יחיד.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי השילוב של טיפול קרינתי עם GMCSF הניב תגובה אבסקופאלית בחולים מסויימים עם סרטן גרורתי. ממצא זה מייצג גישה מבטיחה לפיתוח חיסון כנגד גידולים. מחקר נוסף נדרש בנושא זה.

מקור:

Local radiotherapy and granulocyte-macrophage colony-stimulating factor to generate abscopal responses in patients with metastatic solid tumours: a proof-of-principle trial

Encouse B Golden, MD, Arpit Chhabra, MD, Prof Abraham Chachoua, MD, Sylvia Adams, MD, Martin Donach, MD, Maria Fenton-Kerimian, NP, Kent Friedman, MD, Fabio Ponzo, MD, James S Babb, PhD, Prof Judith Goldberg, ScD, Prof Sandra Demaria, MD, Dr Prof Silvia C Formenti, MDcorrespondenceemail
Published Online: 18 June 2015

לינק:

http://www.thelancet.com/journals/lanonc/article/PIIS1470-2045(15)00054-6/abstract

ערכה: דר' שירי דיסקין

נושאים קשורים:  מחקרים,  חיסונים אונקולוגיים,  סרטן גרורתי,  GMCSF
תגובות