חיסונים 04.08.2015

חיסון משולב נגד שש מחלות יעיל ובטוח לשימוש בילדים

במחקר אקראי מבוקר חיסון משושה משולב נגד צהבת B, המופילוס אינפלואנזה B, פוליו, פלצת, אסכרה ושעלת נמצא יעיל ובטוח לשימוש בילדים

חיסון ילדים (אילוסטרציה)
חיסון ילדים (אילוסטרציה)

לוח חיסוני השגרה של ילדים עמוס למדי במיוחד בשנה הראשונה לחייהם. לעתים בביקור בודד בטיפת חלב הפעוט מקבל חמש זריקות שונות. התוצאה, לפעמים, היא רתיעה של ההורים מחיסוני שגרה מומלצים. חוקרים מארה"ב ערכו מחקר מבוקר שלב 3 בחיסון משושה נסיוני המשלב חיסונים כנגד צהבת B, המופילוס אינפלואנזה B, פוליו, פלצת, אסכרה ושעלת בזריקה בודדת. DTaP-IPV-Hib-HepB. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת -  PEDIATRICS.

במחקר מבוקר ואקראי שלב 3 נכללו 1,465 תינוקות בריאים אשר חולקו לשתי זרועות ביחס 1:2. 981 תינוקות בקבוצה הראשונה חוסנו בחיסון המשושה במקביל לחיסון לפנאומוקוק PCV13, ונגיף הרוטה RV5 בגיל חודשים, 4 ו 6 חודשים, ובהמשך קיבלו השלמה של DTAP5, חיסון נגד המופילוס אינפלואנזה B ופנאומוקוק בגיל 15 חודשים. 484 ילדים בקבוצת הביקורת קיבלו חיסון מחומש (פלצת, אסכרה, שעלת, המופילוס, פוליו) וכן, בדומה לקבוצה הראשונה, חיסונים נגד פנאמוקוק ונגיף הרוטה בגיל חודשיים, ארבעה ושישה חודשים. את החיסון לצהבת B קיבלו ילדי קבוצת הביקורת בגיל חודשיים ושישה חודשים. בהמשך קיבלו גם ילדי קבוצת הביקורת חיסוני השלמה זהים לקבוצה הראשונה.

חודש לאחר מנת החיסון השלישית התגובה החיסונית של הילדים בקבוצת החיסון המשושה לא הייתה נחותה מהתגובה החיסונית של ילדים בקבוצת הביקורת בהתייחס לכל האנטיגנים של החיסון פרט לאחד מארבעת האנטיגנים של שעלת (FHA). לאחר חיסוני השלמה בגיל 15 חודשים גם התגובה החיסונית לשעלת בילדי קבוצת החיסון המשושה לא נפלה מזו של קבוצת הביקורת. שיעורי תופעות הלוואי היו דומים בשתי הקבוצות, אם כי בקבוצה אחת דווח על אריתמה נרחבת יותר במקום ההזרקה, חום גבוה יותר וירידה בתאבון. החום הגבוה לא הביא לאשפוזים ולא לווה בפרכוסים.

לאור התוצאות קובעים החוקרים כי החיסון המשושה החדש הינו יעיל ובטוח ויכול לשמש חלופה נוחה לחיסונים התואמים הקיימים.

מקור:

Marshall GS et al. Immunogenicity, safety, and tolerability of a hexavalent vaccine in infants. Pediatrics 2015 Jul 27; 136:e323.

לינק:

http://pediatrics.aappublications.org/content/136/2/e323?ijkey=45f4bc4e8daea157aaff2943de5f158d5752e833&keytype2=tf_ipsecsha

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  חיסונים,  צהבת B,  המופילוס אינפלואנזה,  פוליו,  פלצת,  טטנוס שעלת,  מחקרים
תגובות