מחקרים 04.08.2015

רמות גבוהות של אינפליקסימאב בצואה מנבאות עמידות לטיפול בחולי קוליטיס כיבית

במחקר פרוספקטיבי רמות אינפליקסימאב בצואה בימים הסמוכים לתחילת הטיפול בתרופה היו גבוהות פי 10 במטופלים עמידים לטיפול

חלק מחולי קוליטיס כיבית מתגלים כעמידים לטיפול באינפליקסימאב (INFLIXIMAB; REMICADE; Janssen), נוגדן TNF הנחשב לפורץ דרך בטיפול במחלה. אחת ההשערות היא שבאותם חולים התהליך הדלקתי נרחב ועוצמתי יותר ולכן התרופה מתקשה להתמודד עם כמות ה TNF הרבה. חוקרים מהולנד ביקשו לבחון האם איבוד של אינפליקיסמאב דרך הרירית המכויבת בחולי קוליטיס מקטין את יעילות התרופה. תוצאות המחקר התפרסמו לאחרונה בכתב העת Gastroenterology.

במחקר פרוספקטיבי שנערך בבית חולים אוניברסיטאי באמסטרדם נלקחו דגימות צואה מ 30 חולים הסובלים מקוליטיס כיבית עם רמת פעילות בינונית עד קשה של המחלה שטופלו באינפליקיסמאב 5 מ"ג/ ק"ג. רמות התרופה נבדקו הן בדם והן בדגימות צואה של המטופלים מספר פעמים במהלך השבועיים הראשונים מתחילת הטיפול. תגובה קלינית ואנדוסקופית לטיפול נבדקה שבועיים, שמונה שבועות ושלושה חודשים לאחר תחילת הטיפול.

אינפליקסימאב אותר ב 129 מתוך 195 דגימות צואה (66%) - (25 מ 30 מטופלים 83%). הריכוז הגבוה ביותר נמדד בימים הראשונים לאחר עירוי התרופה. לאחר שבועיים 60% מהחולים הגיבו לטיפול ולאחר שלושה חודשים 47%. רמות גבוהות (עד פי 10) של אינפליקיסמאב בצואה נמדדו אצל חולים שלא הגיבו לטיפול על סמך בדיקה קלינית בשבוע השני לתחילתו, זאת לעומת חולים עם תגובה טובה לטיפול (ריכוז חציוני 5.01µg/mL בעמידים לטיפול, לעומת 0.54µg/mL במגיבים, P=.0047). לא הודגם מתאם בין ריכוזי אינפליקיסמאב בדם ובצואה.

החוקרים מסכמים כי אינפליקסימאב מופרש בצואה של המטופלים בתרופה ורמות גבוהות של הנוגדן בצואה קשורות לתגובה קלינית דלה או עמידות, כך לפחות על פי הערכה בשבוע השני לתחילת הטיפול. החוקרים מוסיפים כי נדרשים מחקרי המשך על מנת לזהות את מנגנון איבוד התרופה דרך רירית המעי וההשלכות של התופעה על הטיפול והפרוגנוזה של חולי קוליטיס כיבית.

מקור:

Loss of Infliximab Into Feces Is Associated With Lack of Response to Therapy in Patients With Severe Ulcerative Colitis Brandse, Johannan F. et al. Gastroenterology, Volume 149, Issue 2, 350 - 355.e2

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  רמיקייד,  אינפליקסימאב,  קוליטיס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות