מחקרים 16.08.2015

טיפול אנטיביוטי מהווה גורם סיכון לדלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות

תוצאות מחקר מקרה ביקורת מצביעות על קשר מובהק בין טיפול אנטיביוטי להתפתחות דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות

המיקרוביום (MICROBIOME) נמצא במרכזם של מחקרים רבים בתקופה האחרונה, הפרה של איזון הפלורה החיידקית של מערכת העיכול הולכת ונקשרת להתפתחות מחלות אוטואימוניות, סכרת ועוד. על רקע הדברים צוות חוקרים ממספר מרכזים קליניים ואפידימיולוגיים בארה"ב ביקש לבחון האם חשיפה לאנטיביוטיקה מהווה גורם סיכון להתפתחות של דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות JUVENILE IDIOPATHIC ARTHRITIS-JIA, תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה PEDIATRICS.

במטרה לבדוק האם טיפול אנטיביוטי מהווה גורם סיכון לדלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות, נערך מחקר מקרה ביקורת במהלכו סרקו החוקרים תיקים רפואים של ילדים מכ 550 מרפאות ברחבי בריטניה. לכל אחד מ 152 הילדים עם אבחנה חדשה של JIA הוצמדו 10 מקרי ביקורת תואמי גיל ומין של ילדים מאותן המרפאות בהן אותר מקרה אחד לפחות של המחלה. ילדים עם מחלת מעי דלקתית, חסר חיסוני או כל מחלה ראומטית סיסטמית לא נכללו בקבוצת הביקורת. ניתוח הקשר בין חשיפה לאנטיביוטיקה, לרבות מספר הטיפולים ותזמונם, לבין התפתחות JIA בוצע באמצעות רגרסיה לוגיסטית מותנית לאחר תקנון למשתנים מתערבים משמעותיים.

כל חשיפה לאנטיביוטיקה הייתה קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות - יחס סיכויים מתוקנן 2.1 (רווח סמך 95%, 1.2-3.5). הקשר היה תלוי מינון (יחס סיכויים מתוקנן על פני חמישה טיפולים אנטיביוטיים 3.0 רווח סמך 95%, 1.6-5.6), מקסימלי בטווח של שנה מהאבחנה ולא השתנה מהותית לאחר תקנון לסוג או מספר הזיהומים. בתוך כך תכשירים אנטיביוטיים שאינם אנטיבקטריאליים (אנטיוירליים, אנטיפטריתיים) לא נקשרו לתחלואה ב JIA. זיהומים בדרכי נשימה עליונות שטופלו אנטיביוטית נקשרו באופן משמעותי יותר ל JIA מאשר זיהומים של דרכי נשימה עליונות שלא טופלו באנטיביוטיקה.

החוקרים מסכמים כי קיים קשר בין חשיפה לאנטיביוטיקה לבין התפתחות דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות, הקשר הינו תלוי מינון ותלוי משך הטיפול. מכאן מסיקים החוקרים כי לאנטיביוטיקה תפקיד בפתוגנזה של דלקת מפרקים אידיופתית של גיל הילדות, זאת, יתכן,  באמצעות פגיעה  במיקרוביום של המעי.

מקור:

Antibiotic Exposure and Juvenile Idiopathic Arthritis: A Case–Control Study Daniel B. Horton, Frank I. Scott, Kevin Haynes, Mary E. Putt, Carlos D. Rose, James D. Lewis, and Brian L. Strom  Pediatrics peds.2015-0036; published ahead of print July 20, 2015, doi:10.1542/peds.2015-0036

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  מיקרוביום
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות