מחקרים 06.09.2015

פעולות גניטואורינריות לא מגבירות סיכון לזיהום במפרקים תותבים

במחקר מקרה ביקורת לא נמצא קשר בין זיהום בתותבי ירך או ברך לבין פעולות פולשניות בדרכי מין או שתן, עם או ללא טיפול אנטיביוטי מניעתי

זיהום במפרק תותב הינו סיבוך נדיר אך חמור המלווה לעתים בנזקים בלתי הפיכים ובשיעורי תמותה לא מבוטלים, משכך חלק מהמומחים ממליצים על טיפול אנטיביוטי מניעתי סביב פעולות פולשניות העלולות להוביל לבקטרמיה. חוקרים ממאיו קליניק ערכו מחקר שבחן את הקשר בין פעולות גניטואורינריות וסיכון לזיהום בפרקים תותבים של ירך וברך וכן את התועלת שבטיפול אנטיביוטי מניעתי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת OPEN FORUM INFECTIOUS DISEASE.

במחקר מקרה ביקורת פרוספקטיבי נכללו מטופלים שאושפזו במרכז הרפואי בין השנים 2001 ל 2006 באבחנה של זיהום במפרק תותב של ירך או ברך ובמקביל מטופלים שעברו החלפה של פרק ירך או ברך (TKA /THA) בעברם והיו מאושפזים בו זמנית באותה המחלקה ולא לקו בזיהום בפרק תותב. נאסף מידע אודות גורמי סיכון ומשתנים דמוגרפיים של כל הנחקרים. תוצאות המחקר סוכמו כיחס סיכויים מתוקנן לזיהום במפרק תותב במטופלים שעברו פעולה פולשנית בדרכי המין או השתן בשנתיים שקדמו לגיוסם למחקר.

בסה"כ נותחו 678 מקרים, 339 מטופלים עם זיהום במפרק תותב ו 339 מטופלים שעברו החלפת פרק ירך או ברך אך לא לקו בזיהום. 52 (15%) מטופלים בקבוצת הזיהום ו 55 מטופלים (16%) בקבוצת הביקורת עברו פעולה גניטואורינרית פולשנית במהלך שנתיים שקדמו לגיוסם למחקר. בניתוח סטטיסטי של התוצאות לא נמצאה עדות לסיכון מוגבר לזיהום במפרק תותב (יחס סיכויים מתוקנן לזיהום בנוכחות טיפול אנטיביוטי מניעתי =1, 95% רווח סמך 0.2-4.5, P=0.95); (יחס סיכויים מתוקנן בהעדר טיפול אנטיביוטי מניעתי =1, 95% רווח סמך 0.6-1.7, P=0.99). התוצאות נותרו דומות בקרב קבוצות מטופלים שעברו החלפת מפרק פחות מחצי שנה לפני הפעולה הפולשנית, פחות משנה ויותר משנה.

החוקרים מסכמים כי במסגרת מגבלות המחקר לא מצאו עדות לסיכון מוגבר לזיהום בתותבי ירך או ברך בעקבות פעולות גניטואורינריות פולשניות עם או ללא טיפול אנטיביוטי מניעתי.

מקור:

Gupta A et al. Genitourinary procedures as risk factors for prosthetic hip or knee infection: A hospital-based prospective case-control study. Open Forum Infect Dis 2015 Jun 30; 2:ofv097.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  מפרק תותב,  החלפת ירך,  החלפת ברך,  זיהום
תגובות