מחקרים 06.09.2015

טיפול אנטיביוטי קשור לתחלואה בסוכרת סוג 2

מחקר מקרה ביקורת שנערך בקרב אוכלוסיית דנמרק גילה כי חולי סוכרת סוג 2 נחשפו משמעותית יותר לאנטיביוטיקה בתקופה של עד 15 שנים טרם אבחון המחלה

אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)
אנטיביוטיקה (אילוסטרציה)

תפקידו של מיקרוביום והפלורה החיידקית באיזון מטבולי נחקר רבות בשנים האחרונות ונקשר למחלות דלקתיות, הפרעות בחילוף החומרים, תחלואה נפשית ועוד. על רקע העניין הגובר בנושא חוקרים מדנמרק ביקשו לבחון בעבודה רחבת היקף את הקשר בין שימוש באנטיביוטיקה לתחלואה בסוכרת סוג 2, וכן את הקשר בין קבוצות תרופות ספציפיות לסיכון הסכרתי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת J Clin Endocrinol Metab.

החוקרים ערכו מחקר מקרה ביקורת מבוסס אוכלוסיה במסגרתו נבדקה הארעות סוכרת סוג 2 בקרב אוכלוסיית דנמרק (5.6 מיליון בני אדם)  בין השנים 2000-2012. נתוני ההארעות נותחו תוך הצלבה עם רשמים רפואיים ורוקחיים שבהם תועדו ניפוקי מרשמים בשנים הרלוונטיות.

ניתוח הנתונים גילה כי יחס הסיכויים הקושר סוכרת סוג 2 לחשיפה לאנטיביוטיקה מכל סוג היה 1.53 (95% רווח בר סמך 1.5-1.55) זאת בהשוואה בין ניפוק חמישה מרשמים או יותר לעומת 0-1 מרשמי אנטיביוטיקה. אף קבוצה של אנטיביוטיקה לא בלטה באופן מובהק במידת הסיכון לסוכרת סוג 2 אולם יחס סיכויים גבוה נקשר לתכשירים בקטריוצידיים וצרי טווח (יחס סיכויים 1.55 ו 1.48) לעומת תרופות רחבות טווח ובקטריוסטטיות (יחס סיכויים 1.31 ו 1.39, בהתאמה). נצפה יחס ישר ברור בין מנה מצטברת של אנטיביוטיקה לסיכון להתפתחות סוכרת. שימוש באנטיביוטיקה היה שכיח יותר בקרב חולי סוכרת בתקופה של עד 15 שנים טרם גילוי המחלה וכן לאחר האבחנה.

החוקרים מסכמים כי ממצאיהם מצביעים על קשר בין שימוש באנטיביוטיקה לסוכרת סוג 2 אך מסייגים ואומרים כי לא ניתן לקבוע האם הקשר הוא סיבתי או נסיבתי. מחד ניתן לשער שאנטיביוטיקה היא הגורם לסוכרת ומאידך יתכן גם שהשימוש באנטיביוטיקה נפוץ יותר בקרב חולי סכרת בגלל נטיה מוגברת לזיהומים, גם בתקופה שלפני פרוץ המחלה.

מקור:

Use of Antibiotics and Risk of Type 2 Diabetes: A Population-Based Case-Control Study.
Kristian Hallundbæk Mikkelsen, Filip Krag Knop, Morten Frost, Jesper Hallas, and Anton Pottegård J Clin Endocrinol Metab. Published online August 27, 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת סוג 2,  אנטיביוטיקה,  זיהומים
תגובות