מחקרים 16.09.2015

דכאון שכיח בקרב גברים עם רמות טסטוסטרון גבוליות

במחקר תצפיתי רמות גבוליות של טסטוסטרון נקשרו לשכיחות גבוהה של תסמיני דכאון, שימוש בנוגדי דכאון, השמנה ועייפות

דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

רמות נמוכות של טסטוסטרון בגברים קשורות להפרעות בתפקוד המיני, ירידה בליבידו, שינויים מטבוליים ושינויים אפקטיביים ורגשיים. בתוך כך אצל גברים רבים המלינים על עייפות וירידה באנרגיה מתגלות רמות גבוליות של טסטוסטרון בדמם. מומחים ממחלקה לאנדרולוגיה ואנדוקרינולוגיה באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, ערכו מחקר תצפיתי על מנת לבדוק את השערתם כי חלק ניכר מאותן התלונות ניתן ליחס לדכאון והפרעות במצב הרוח, תוצאות העובדה פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Sexual Medicine.

במחקר תצפיתי נכללו 200 גברים (גיל ממוצע 48 שנים) שהופנה להערכה אנדוקרינולוגית על רקע רמות גבוליות של טסטוסטרון בדם (200 -350 נ"ג לדציליטר (6.9-12 נ"מ/ל)). במסגרת המחקר בוצע איסוף נתונים דמוגרפיים, היסטוריות רפואיות, תיעוד שימוש בתרופות, סימנים ותסמינים של היפוגונדיזם וכן בוצעה הערכה אפקטיבית לנוכחות תסמינים דכאוניים או לחלופין תיעוד של אבחנת עבר של דכאון או שימוש בתרופות נוגדות דכאון. תוצאת המחקר העיקרית הייתה שילוב של אבחנת דכאון קיימת, שימוש בנוגדי דכאון או תסמיני דכאון בעת ההערכה שציונם על פי שאלון ה PHQ9 שווה או גבוה מ 10.

דכאון ו/או תסמיני דכאון התגלו בקרב 56% מהגברים שנכללו במחקר. מדובר  בשיעור המצאות דכאון הגבוה משמעותית מהשיעור באוכלוסיה הכללית (6-23%). 25% מהגברים במחקר נטלו נוגדי דכאון. כמו כן אוכלוסיית המחקר התאפיינה בנטיה להשמנה ומיעוט פעילות גופנית. תסמינים ותלונות שכיחות כללו הפרעות זקפה, ליבידו ירוד, תדירות נמוכה של זקפות בוקר, ירידה באנרגיה והפרעות שינה.

לאור הממצאים החוקרים ממליצים לרופאים המגלים רמות גבוליות או נמוכות של טסטוסטרון בקרב גברים המתלוננים על עייפות וירידה בתפקוד המיני ובליבידו להתייחס גם לאפשרות של דכאון וירידה במצב הרוח, שכן, כפי שהראה המחקר, השכיחות של הפרעות אלה גבוהה משמעותית בקרבם מאשר באוכלוסיה הכללית. עוד ממליצים החוקרים לשים דגש על משקל, תזונה ופעילות גופנית בטיפול בגברים עם רמות טסטוסטרון גבוליות.

מקור:

High Rates of Depression and Depressive Symptoms among Men Referred for Borderline Testosterone Levels Christopher J. Westley BSc1,  Richard L. Amdur PhD2 and Michael S. Irwig MD2,3,* The Journal of Sexual Medicine
Volume 12, Issue 8, pages 1753–1760, August 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  טסטוסטרון,  תפקוד מיני,  השמנה
תגובות