מחקרים 13.10.2015

רב הגברים חווים הפרעה בזיקפה לאחר ביופסיה של הערמונית

במחקר פרוספקטיבי הפרעה בזיקפה נמשכה עד שלושה חודשים לאחר ביופסיה של הערמונית, תוצאות שפירות של הבדיקה נקשרו לחזרה מהירה יותר לתפקוד מיני תקין

ערמונית (איור: אילוסטרציה)
ערמונית (איור: אילוסטרציה)

ביופסיה של הערמונית היא פעולה שגרתית שגברים רבים עוברים בדרך כלל בגלל עליה בערכי ה PSA תוך ניסיון לאתר תאים ממאירים מוקדם ככל האפשר. סיבוכים רבים של הפעולה – כגון דימום, זיהום, המטוריה, דיסאוריה  ועוד, ידועים ונחקרו רבות. לרב מדובר בתופעות חולפות שאינן נושאת עמן סכנות ארוכות טווח. בתוך כך חלק ניכר מהגברים מדווחים על פגיעה בתפקודם המיני אחרי הביופסיה, ובפרט הפרעה בזיקפה.
חוקרים ממרכז רפואי המסונף לאוניברסיטת קנזס בארה"ב ערכו מחקר פרוספקטיבי בכדי לאפיין את היקף התופעה ואת חומרתה, תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BJU.

במחקר פרוספקטיבי גברים שעברו ביופסיית ערמונית דרך החלחולת בהנחיית מכשיר על שמע (TRUS) השיבו לשאלון International Index of Erectile Function, IIEF-5 וכן לשאלון the International Prostate Symptom Score, IPSS לפני הפעולה, שבוע, ארבעה שבועות ושניים עשר שבועות לאחריה. בהמשך באמצעות כלים סטטיסטיים החוקרים אמדו את השינוי בתפקוד הארקטילי לפני ואחרי ביופסיית הערמונית.

220 מטופלים גויסו למחקר, גילם הממוצע היה 64.1 שנים ורמת ה PSA הממוצעת בקבוצה עמדה על 6.7 נ"ג/ד"ל. בכניסתם למחקר 38.6% לא הלינו על הפרעת זיקפה כלשהי, 22.3% העידו על הפרעה קלה, 15.5% על הפרעה קלה-בינונית, 10% בינונית ו 13.6% על הפרעה קשה בזיקפה. בניתוח סטטיסטי של הנתונים נמצאה ירידה מובהקת בציון ה IIEF-5 שבוע לאחר ביופסיית הערמונית, בהשוואה למצב טרום הפעולה (ציון חציוני 18.2 לעומת 15.5, P<0.001). לצד שיפור מסוים גם לאחר 4 שבועות ואף לאחר 12 שבועות ציוני אומדן תפקוד הזיקפה היו נמוכים מערכי הבסיס לפני הביופסיה (18.4 לעומת 17.3, ל 4 שבועות, P=0.008 ו 18.4 לעומת 16.9, P=0.004 ל 12 שבועות).

החוקרים מסכמים כי הפגיעה בתפקוד המיני ובפרט בזיקפה לאחר ביופסית הערמונית איננה זניחה כלל ועיקר. מבחינה אטיולוגית מדובר, קרוב לוודאי, בשילוב של גורמים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים, ולראייה גברים אשר קיבלו תוצאה שפירה של הדגימה שבו אל תפקודם המיני התקין מהר יותר. מדובר בתופעה חולפת בסופו של דבר, עם זאת החוקרים ממליצים, בצדק רב, לכלול הסבר על הצפוי בייעוץ הרפואי המקדים.

מקור:

A prospective study of erectile function after transrectal ultrasonography-guided prostate biopsy Katie S. Murray, Jason Bailey,  Keegan Zuk, Ernesto Lopez-Corona and\ J. Brantley Thrasher1, BJU International Volume 116, Issue 2,  pages 190–195, August 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תפקוד מיני,  סרטן ערמונית,  זיקפה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות