מחקרים 22.10.2015

אבחון יתר של מקרוזומיה עוברית בנשים סכרתיות

רק חמישית מהתינוקות של נשים סכרתיות שהוערכו סונוגרפית כגדולים לגיל ההריון (LGA) נולדו במשקל החזוי, אבחון היתר מוביל לניתוחים קיסריים לא הכרחיים

אחד מהסיבוכים השכיחים של סכרת הריונית הוא מקרוזומיה עוברית, בין המנגנונים הפתופיזיולוגיים חשיפה לרמות אינסולין גבוהות של האם, רמות גלוקוז מוגברות וגורמים הורמונאליים ומטבוליים נוספים. משקל עוברי המוערך כגבוה מ 4.5 ק"ג מכתיב לרב לידה בניתוח קיסרי בשל סכנות אפשריות לאם ולעובר כגון קרעים לדניים, אספיקציה, כליאת כתפיים עם נזק למקלעת העצבית הברכיאלית של התינוק ועוד. על רקע הדברים חוקרים מפנסילבניה, ארה"ב ביקשו לבחון עד כמה הערכת המשקל הסונוגרפית מדויקת והאם הגדרת העובר כגדול לגיל ההריון (LGA) מעלה סיכון לניתוחים קיסריים לא הכרחיים, תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Obstetrics & Gynecology.

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי נכללו 903 נשים שלקו בסכרת הריונית וילדו לאחר 36 שבועות הריון. כל הנשים במחקר עברו הערכת על שמע של משקל העובר במהלך 31 ימים שקדמו ללידה. 248 נשים אובחנו כנושאות עובר גדול לגיל ההריון (LGA) ובקרב 655 נשים משקל העובר המוערך היה תקין או נמוך לגיל ההיריון. רק 56 (22.6%) מהתינוקות שאובחנו כ LGA אכן נולדו במשקל לידה גבוה, מנגד בקבוצת 655 הנשים עם עוברים שמשקלם הוערך כתקין 18 (2.8%) תינוקות נולדו במשקל לידה גבוה. אבחון של משקל יתר עוברי על סמך בדיקת על שמע נקשר לסיכון גבוה יותר ללידה בניתוח קיסרי (יחס סיכויים מתוקנן למשתנים מתערבים רלוונטיים 3.13, 95% רווח בר סמך 2.1-4.67, P<0.001). בניתוח מרובד של הנתונים הסתבר שהסיכון לניתוח קיסרי מתוך חשד סונוגרפי ל LGA היה גבוה בין אם משקל הלידה נע בין 2.4 ק"ג ל 3.5 ק"ג (יחס סיכויים 2.82) ובין אם המשקל המוערך היה בטווח בין 3.5-4.5 ק"ג (יחס סיכויים 3.47).

החוקרים מסכמים כי בקרב נשים עם סכרת הריונית, וככל הנראה בקרב קבוצות נשים נוספות, קביעה סונוגרפית של משקל עוברי נוטה להערכת יתר משמעותית מה שמוביל לריבוי לידות בניתוח קיסרי, שחלקן הגדול חסר הצדקה קלינית. עם זאת, בהעדר בדיקה מדויקת יותר להערכת משקל עוברי  לא ברור האם ניתן לתרגם את ממצאי המחקר למסקנות מעשיות.

מקור:

Large-for-Gestational-Age Ultrasound Diagnosis and Risk for Cesarean Delivery in Women With Gestational Diabetes Mellitus. Scifres, Christina M. MD; Feghali, Maisa MD; Dumont, Tina MD, PhD; Althouse, Andrew D. PhD; Speer, Paul MD; Caritis, Steve N. MD; Catov, Janet M. PhD Obstetrics & Gynecology: October 05, 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  LGA,  ניתוח,  כליאת כתפיים,  סוכרת,  סוכרת הריון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות