מחקרים 29.10.2015

הסיכון לתמותה מיידית מדלקת כבד אלכוהולית חמורה יורד עם השימוש בקורטיקוסטרואידים

קורטיקוסטרואידים, כמונותרפיה או בשילוב פנטוקסיפילין ובעיקר N-acetylcysteine, מפחיתים את הסיכון לתמותה מיידית במטופלים עם דלקת כבד אלכוהולית חמורה

דלקת כבד אלכוהולית (alcoholic hepatitis) חמורה קשורה לשיעורי תמותה גבוהים. בוצעו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה על מנת להשוות באופן ישיר ועקיף את היעילות של התערבויות תרופתיות שונות לטיפול בדלקת כבד אלכוהולית חמורה.

בוצעה סקירה שיטתית אחר מחקרים מבוקרים עם הקצאה אקראית (RCTs) שפורסמו עד פברואר 2015 וכללו מבוגרים עם דלקת כבד אלכוהולית חמורה (פונקציית אבחנה [discriminant function] של 32 ומעלה ו/או אנצפלופתיה כבדית) והשוו את היעילות של תרופות מסוימות, כל אחת לחוד ושילובים תרופתיים, אל מול אינבו, בהפחתת שיעורי התמותה בטווח הקצר ובטווח הבינוני, וכן את השפעתן על פגיעה כלייתית חריפה ו/או זיהומים.
התרופות שנבדקו היו קורטיקוסטרואידים, פנטוקסיפילין
(Pentoxifylline – Oxopurin, Trental) ו- (N-acetylcysteine (NAC.

בוצעה מטה-אנליזה ברשת בייסיאנית אשר כללה 22 RCTs, בהם השתתפו 2,621 מטופלים, אשר השוו בין חמש אסטרטגיות טיפול תרופתי עבור דלקת כבד אלכוהולית חמורה.
מטה-אנליזה ישירה חשפה כי רק קורטיקוסטרואידים הביאו לירידה בסיכון לתמותה בטווח הקצר. במטה-אנליזה רשתית נמצאו ראיות באיכות בינונית התומכות בשימוש בקורטיקוסטרואידים כמונותרפיה (סיכון יחסי, RR:0.54), בשילוב עם פנטוקסיפילין (0.54:RR) או עם RR:0.15) NAC), על מנת להפחית את הסיכון לתמותה בטווח הקצר. נמצאו בנוסף ראיות באיכות נמוכה לפיהן שימוש בפנטוקסיפילין הפחית את שיעורי התמותה בטווח הקצר (RR:0.70).
הוספת NAC – אך לא פנטוקסיפילין- לקורטיקוסטרואידים עשויה להיות עליונה על מונותרפיה עם קורטיקוסטרואידים בהפחתת הסיכון לתמותה בטווח הקצר.
לא נמצא טיפול כלשהוא שהיה יעיל בהפחתת הסיכון לתמותה בטווח הבינוני. מספר השוואות היו עם מקדם ביטחון נמוך עקב הערכות לא מדויקות ומספר נמוך של מחקרים ישירים.

לסיכום, ניתן להפחית את שיעורי התמותה בטווח הקצר של מטופלים עם דלקת כבד אלכוהולית חמורה על ידי טיפול בפנטוקסיפילין וקורטיקוסטרואידים (כמונותרפיה או בשילוב עם פנטוקסיפילין או עם NAC). לא נמצא טיפול אשר מפחית את הסיכון לתמותה בטווח בינוני.

מקור:

Siddharth Singh, Mohammad Hassan Murad, Apoorva K. Chandar, Connie M. Bongiorno, Ashwani K. Singal, Stephen R. Atkinson, Mark R. Thursz, Rohit Loomba, Vijay H. Shah
Comparative Effectiveness of Pharmacological Interventions for Severe Alcoholic Hepatitis: A Systematic Review and Network Meta-analysis
Gastroenterology, Volume 149, Issue 4, October 2015, 958-970

http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(15)00833-1/abstract

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת כבד אלכוהולית,  alcoholic hepatitis,  אנצפלופתיה כבדית,  קורטיקוסטרואידים,  פנטוקסיפילין,  Pentoxifylline,  N-acetylcysteine.
תגובות