מחקרים 03.11.2015

חלק מחולי סרטן ערמונית גרורתי מגיבים היטב לאולפריב (Olaparib (Lynparza, AstraZeneca

אולפריב, מעכב PARP שאושר לאחרונה לטיפול בסרטן שחלות מתקדם, הביא לשיעורי תגובה גבוהים בקרב חולי סרטן ערמונית גרורתי עם פרופיל אונקוגנטי מתאים

מעכב PARP פוטנטי, אולפריב, (Olaparib (Lynparza, AstraZeneca אושר לאחרונה לשימוש בטיפול בסרטן שחלות מתקדם בנשים עם מוטציה בגני ה 1/2 BRCA.
(PARP (poly ADP ribose polymerase, הוא אנזים האחראי על תיקון נזקי DNA חד גדילי השכיחים מאוד בכל חלוקה של תא, בריא או ממאיר. בתאים בריאים מערכות תיקון החומר הגנטי מתגברות על השגיאות ואילו בתא הסרטני, במיוחד כזה הנושא מוטציות ב BRCA או גנים אחרים המקודדים לאנזימי תיקון DNA דו גדילי, השגיאות מצטברות והתא עובר התמרה ממארת. עיכוב פעילות ה PARP מעצים את צבירת השגיאות ב DNA, תאים בריאים לרב מצליחים להתגבר על הפגמים בשעה שתאים עם פגיעה במנגנון התיקון אינם עומדים בנזק המוסף. לאור ההצלחה בסרטן שחלות נערך מחקר TOPARP-A, Trial of PARP Inhibition in Prostate Cancer במטרה לבדוק את יעילותו של אולפריב בטיפול בסרטן ערמונית גרורתי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת NEJM.

במחקר קליני שלב 2 נכללו חולים בסרטן ערמונית גרורתי העמידים לסירוס כימי. החולים טופלו באולפריב במינון של 400 מ"ג פעמיים ביום. נקודת הסיום הראשית הייתה מידת התגובה לטיפול אשר הוגדרה כירידה של 50% לפחות ברמת ה PSA בדם, או ירידה ודאית בספירת תאי הגידול במחזור הדם מ 5 תאים או יותר ל 7.5 מ"ל ל 5 תאים ופחות באותו הנפח, או כתגובה אובייקטיבית על סמך אומדן מתוקף (Response Evaluation Criteria in Solid Tumor) . דגימות של הגידולים עברו בדיקות מולקולריות ממוקדות.

במחקר נכללו 50 חולים. כולם טופלו בדוסטקסל (docetaxel), ארבעים קיבלו טיפול באבירטרון או אנזלוטמיד (abiraterone or enzalutamide) ו 29 טופלו בקבזיטקסל (cabazitaxel). שש עשרה מ 49 החולים שנכללו בניתוח הסופי הגיבו לטיפול הכימותרפי (33%), 12 מטופלים טופלו במשך יותר משישה חודשים. אצל 16 חולים זוהו, באמצעות הרצפה גנטית מדור חדש,  השמטות (Deletions) הומוזיגוטיות, מוטציות כתוצאה מהשמטה או שני הפגמים בגנים האחראים על תיקון DNA לרבות BRCA1/2, ATM, Fanconi’s CHEK2. מ 16 החולים הללו 14 (88%) הגיבו לאולפריב, כל השבעה עם מוטציה בגן ל BRCA2, ו 4 מתוך 5 עם פגם ב ATM. תופעות הלוואי השכיחות מדרגה 3-4 היו אנמיה (20%) ועייפות (12%).

החוקרים מסכמים כי בדומה לחולות סרטן שחלות חולי סרטן ערמונית מתקדם עם פרופיל אונקוגנטי המתאפיין בפגמים בגנים האחראים על תיקון DNA ועמידים לטיפולים המקובלים, מגיבים באופן מובהק לטיפול במעכב PARP, אולפריב. סביר כי המחקר סולל את דרכה של התרופה לאישור מהיר של מנהל המזון והתרופות האמריקאי והתחלה של שימוש אונקולוגי קליני.

מקור:

DNA-Repair Defects and Olaparib in Metastatic Prostate Cancer N Engl J Med 2015; 373:1697-1708 October 29, 2015 DOI: 10.1056/NEJMoa1506859

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אולפריב,  סרטן ערמונית,  תיקון דנ"א,  פרופיל אונקוגנטי,  PARP
תגובות
 
אנונימי/ת
20.06.2017, 11:27

מעניין מאד.
הייתי מעוניין לדעת האם נפתח בקרוב ניסוי (פאזה 3?) ב Olaparib לחולי סרטן הערמונית גרורתי?