מחקרים 10.11.2015

טיפול באנקלומיפן מעלה רמות טסטוסטרון בגברים מבלי לפגוע בספירת הזרע

בשני מחקרים מבוקרים אנקלומיפן השרה יצור אנדוגני של טסטוסטרון בגברים היפוגונדיים תוך שיפור תסמיני דומה לג'ל טסטוסטרון, אך ללא פגיעה אופיינית ביצור הזרע

היפוגונדיזם גברי המתבטא ברמות טסטוסטרון נמוכות הוא תופעה שכיחה עם השלכות ניכרות על בריאותו הגופנית והנפשית של הגבר. בשנים האחרונות טיפול בהשלמת הטסטוסטרון החסר צובר תאוצה ולעתים מביא לשיפור מהותי במכלול התסמינים. טסטוסטרון אקסוגני מעלה אמנם את רמת ההורמון בדם אך במקביל מדכא את ציר ההיפותלמוס-יותרת המח-אשך ובכך פוגע בספירת הזרע של הגבר לצד השפעות נוספות הנובעות מהשיבוש ההורמונלי. על רקע הדברים חוקרים ממרכז רפואי טנסי, בנוקסוויל, ארה"ב, ביקשו לבדוק בשני מחקרים מבוקרים האם אנקלומיפן ציטרט (תצורת הטראנס של קלומיפן) - Enclomiphene citrate – תרופה המגבירה את תפוקת הגונדוטרופינים וכתוצאה משרה שגשוג תאי זרע ויצור טסטוסטרון אנדוגני, תועיל במידה דומה לגברים היפוגונדיים מבלי לגרום לתופעות הלוואי של טסטוסטרון אקסוגני. תוצאות שני המחקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת BJU.

שני מחקרים רב מרכזיים שלב 3, אקראיים, מבוקרים וכפולי סמיות נערכו במטרה לבדוק את השפעתם של שני מינוני אנקלומיפן ציטרט (enclomiphene citrate) מול ג'ל טסטוסטרון (AndroGel®1.62%) על רמת הטסטוסטרון הכולל - TT, רמות FSH ,LH וספירת זרע. המטופלים שגויסו לשני המחקרים היו בני 18-60 עם עודף משקל קל ותת פעילות משנית של בלוטות המין (היפוגונדיזם משני). בתחילת המחקר רמת ה TT של כל הגברים עמדה על הקצה הנמוך של הנורמה (300ng/dL; ≤10.4nmol/L≥) ורמות ה LH של הגברים היו נמוכות או תקינות בשתי מדידות במרווח של יומיים עד 10 ימים ביניהן. בסה"כ 44 גברים קיבלו טיפול יומי באנקלומיפן במינון 12.5 מ"ג (בקרב 25 גברים המינון הוכפל במהלך המחקר), 42 גברים טופלו בג'ל טסטוסטרון אחת ליום, ו 41 גברים קיבלו פלצבו. רמות ההורמונים בסרום נבדקו בנקודת הבסיס ולאחר 16 שבועות של טיפול. ספירות הזרע נבדקו פעמיים בתחילת המחקר ופעמיים בסופו.
לאחר 16 שבועות המחקר רמות הטסטוסטרון הכולל עלו בכל הקבוצות בשעה שרמות ה LH וה FSH עלו בקבוצת האנקלומיפן וירדו בקבוצת הטיפול באנדרוג'ל. ריכוז הזרע נשמר ברמה תקינה לאורך תקופת המחקר בקרב גברים בקבוצת האנקלומיפן ומנגד נצפתה ירידה ניכרת ביצור תאי הזרע בקרב גברים בקבוצת האנדרוג'ל.

לסיכום, כפי שציפו החוקרים אנקלומיפן ציטרט תרם לעליה בטסטוסטרון תוך עליה מקבילה ב LH ו FSH ושמירה על ספירות זרע תקינות, בכך הטיפול מדמה למעשה את הפעילות הפיזיולוגית של טסטוסטרון בעוד הטיפול בהורמון עצמו מדכא את הציר הההורמונלי ופוגע ביצור הזרע. ההשפעה על התסמינים הקליניים של היפוגונדיזם – שיפור במצב הרוח, ליבידו, מרץ ומימדים נוספים הייתה דומה בלא הקשר למקור תוספת הטסטוסטרון.

מקור:

Kim, E. D., McCullough, A. and Kaminetsky, J. (2015), Oral enclomiphene citrate raises testosterone and preserves sperm counts in obese hypogonadal men, unlike topical testosterone: restoration instead of replacement. BJU International. doi: 10.1111/bju.13337

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  טסטוסטרון,  קלומיפן,  היפוגונדיזם,  ליבידו,  אנדרוג'ל,  אנדרופאוזה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות