מחקרים 06.12.2015

סיכון יחסי גבוה לגידולים בחלל הפה בחולי מחלת מעי דלקתית

בסקירה רטרוספקטיבית הסיכון לסרטן בחלל הפה בקרב חולי IBD, וביחוד בקרב החולות, היה גבוה פי 10 מהאוכלוסיה הכללית, הסיכון לסרטן הלשון היה גבוה פי 20

מחקרים אפידימיולוגיים מצביעים על קשר בין גידולים בחלל הפה לבין מחלות בהם הפעילות התקינה של מערכת החיסון נפגעת. כך סרטן בחלל הפה נפוץ יותר בקרב מושתלי כליה, חולי HIV וחולים עם תסמונת שתל-נגד-מאכסן. על רקע הדברים חוקרים מהמרכז הרפואי Mount Sinai, ניו יורק, העלו השערה כי גם מחלת המעי הדלקתית המאופיינת לא רק בשפעול מערכת החיסון אלא גם בפגיעה בריריות מערכת העיכול תקשר לסיכון גבוה יותר לשאתות בחלל הפה. החוקרים בדקו את נכונות השערתם במחקר רטרוספקטיבי שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת Clinical Gastroenterology & Hepatology.

החוקרים ליקטו נתונים אודות 7,294 חולים עם מחלת מעי דלקתית (3,785 נשים) שנבדקו במרכז הרפואי הר סיני בין השנים 2000 ל 2011. ההארעות החזויה של סרטן בחלל הפה חושבה יחסית למגדר ולשכבות גיל בנות חמש שנים תוך התבססות על שיעורי ההארעות המתועדים ברשם האפידיומיולוגי Surveillance, Epidemiology and End Results 18 registry data (2000–2011).
אצל 11 בני אדם (7 גברים, 7 חולי קרוהן ו 4 חולי קוליטיס כיבית) אובחן סרטן בחלל הפה על סמך ביופסיה. פרק הזמן הממוצע בין אבחון ה IBD לגילוי הסרטן עמד על 17.6 שנים. שישה חולים לקו בסרטן הלשון, שני חולים סבלו משאת בחך הקשה ושלושת החולים הנותרים סבלו מסרקומה טונסילרית, בוקלית או מנדיבולרית.
בתקופה שקדמה לגילוי המחלה האונקולוגית 4 חולים טופלו באזתיופרין או מרקטופורין, חולה אחד טופל באינפליקסימאב ושלושה במשלב של טיפול ביולוגי ואזתיופרין. 4 חולים לא קיבלו טיפול פעיל למחלת המעי הדלקתית.
יחס הארעות המתוקנן לגיל של סרטן בחלל הפה בחולי IBD לעומת האוכלוסיה היה 9.77 (95% רווח בר סמך 5.14-19.98), בנשים היחס היה– 12.07 (95% רווח בר סמך 3.84-29.11)  ובגברים – 8.49 (95% רווח בר סמך 3.71-16.87). סיכון ההארעות לשאת של הלשון היה 18.91 (22.10 בנשים ו 17.06 בגברים).

החוקרים מסכמים כי הסיכון לסרטן בחלל הפה, ובמיוחד סרטן הלשון, בקרב החולים במחלת מעי דלקתית גבוה לאין ערוך מהסיכון באוכלוסיה הכללית, בקרב הנשים הסיכון מודגש אף יותר. הסיכונים המוחלטים אינם כה גבוהים והמחקר אינו חף ממגבלות (חלק מחולי הסרטן היו מעשנים כבדים) אך מאחר וחלל הפה הוא אזור נגיש מומלץ לערוך סקירה קלינית מהירה לגילוי מוקדם של שאתות בחלל הפה בקרב חולי קרוהן וקוליטיס כיבית.

מקור:

Increased Risk of Oral Cancer in Patients With Inflammatory Bowel Diseases
Katsanos, Konstantinos H. et al. Clinical Gastroenterology and Hepatology

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת מעי דלקתית,  IBD,  סרטן הלשון,  סרטן בחלל הפה,  קרוהן,  קוליטיס
תגובות