מחקרים 06.12.2015

טיפול בהיפותרמיה לאחר דום לב משפר שרידות ומפחית סיבוכים נוירולוגיים

טיפול בהשריית היפותרמיה שיפר שיעורי שרידות ופרוגנוזה נוירולוגית של חולים שלקו בדום לב עם מקצב לאו בר היפוך - אסיסטולה או פעילות חשמלית ללא דופק (PEA)

מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)
מוניטור לב (צילום: אילוסטרציה)

היפותרמיה טיפולית – הורדת חום הגוף המרכזי לכ 33 מעלות צלסיוס מעכבת את הנזק הנלווה לזילוח מחודש (רפרפוזיה) של רקמות הגוף, ובפרט רקמת המח, בחולים השרויים בתרדמת לאחר החייאת דום לב. הטיפול נמצא יעיל בחולים עם דום לב כתוצאה מפרפור חדרים אך בחולים עם דום לב לאו בר היפוך חשמלי (Non-Shockable) היפותרמיה לא נחקרה באופן יסודי. חוקרים מהמחלקה לטיפול נמרץ במרכז רפואי המסונף לאוניברסיטת קולרודו בדקו את השפעת ההיפותרמיה על שרידות ומידת הנזק הנוירולוגי בחולים שעברו החייאה עקב דום לב לאו בר היפוך. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת CIRCULATION.

החוקרים אתרו 519 חולים מרשם ההיפותרמיה הטיפולית Penn Alliance for Therapeutic Hypothermia - PATH שלקו בדום לב בבית חולים או מחוצה לו בין השנים 2000 עד 2013. למחקר נבחרו רק חולים בהם ההפרעה שהובילה לדום הלב לא הייתה ברת טיפול בהלם חשמלי – אסיסטולה או פעילות חשמלית ללא דופק. הניתוח הסטטיסטי בוצע באמצעות מודל זוגות מותאמים לציוני נטיה, המאפיינים ששימשו להערכת ציוני הנטיה לטיפול בהיפותרמיה היו גיל ומין המטופלים, מיקום בו לקו בליבם, דום לב מתועד, ומשך דום הלב. בכדי לקבוע את הקשר בין היפותרמיה טיפולית לתוצאות קליניות החוקרים בנו שני מודלים לוגיסטיים מרובי משתנים ומתוקננים לערפלנים אפשריים.

בניתוח הסופי נכללו 201 הזוגות שהותאמו על פי ציוני נטיה. גילם הממוצע של הנחקרים עמד על 63 שנים. 51% היו גברים ובקרב 60% מהחולים אובחנה פעילות חשמלית נטולת דופק (PEA) כסיבה לדום לב. שיעור השרידות עד לשחרור מבית החולים היה גבוה יותר באופן מובהק בקרב חולים שטופלו בהשריית היפותרמיה (17.6% לעומת 28.9%, P<0.01). וכך גם שיעור החולים עם דרגת תפקוד מוחי טובה Cerebral Performance Category 1-2
(13.7% לעומת 21.4% עם היפותרמיה, P=0.04). בניתוח מתוקנן סיכויי השרידות של חולים שטופלו בהיפותרמיה היו גבוהים יותר (יחס סיכויים 2.8, 95% רווח בר סמך 1.6-4.7) והסיכון לפגיעה נוירולוגית משמעותית נמוך יותר (יחס סיכויים לטובת הטיפול ההיפותרמי 3.5, 95% רווח בר סמך 1.8-6.6).

החוקרים מסכמים כי בדומה לחולים הלוקים בליבם על רקע פרפור חדרים או אוץ חדרי גם בקרב חולים עם דום לב לאו בר היפוך חשמלי טיפול בהשריית היפותרמיה מעלה שרידות ותורם לתוצאות נוירולוגיות טובות יותר.

מקור:

The Utility of Therapeutic Hypothermia for Post-Cardiac Arrest Syndrome Patients With an Initial Non-Shockable Rhythm Sarah M. Perman1*; Anne V. Grossestreuer2; Douglas J. Wiebe3; CIRCULATIONAHA.115.016317
Published online before print November 16, 2015,
doi: 10.1161/CIRCULATIONAHA.115.016317

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  דום לב,  היפותרמיה,  תרדמת,  זילוח מחדש,  פגיעה נוירולוגית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות