מחקרים 09.12.2015

הקשר בין ממצאים רנטגניים לכאב בדלקת מפרקים ניוונית של הירך

במחקר השוואתי צילומי הרנטגן של מרבית הסובלים מכאבים אופיינים לדלקת פרקים ניוונית של הירך היו תקינים, מנגד רב הצילומים הפתולוגיים לא נקשרו לכאב

דלקת פרקים ניוונית (דפ"נ), אוסטאוארתריטיס, אחראית לחלק גדול מתסמונות הכאב המפרקיות במבוגרים. גם מפרקי הירך נפגעים מהתהליך ניווני-דלקתי החל מפגיעות קלות המגיבות לטיפול שמרני ופיזיותרפיה וכלה בנזק מפרקי המצדיק החלפת פרק ירך. בתוך כך בבירור התלונות הראשוני נעשה שימוש נרחב בצילומי רנטגן של הירך בנסיון לבסס או לשלול את דפ"נ כגורם לכאב. חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת בוסטון ביקשו לבדוק מה תרומתם האבחונית של צילומי הרנטגן ומה מידת ההלימה בין ממצאי הצילומים לכאב המזוהה קלינית עם דלקת מפרקים ניוונית. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ.

המחקר בחן שתי עוקבות מטופלים – עוקבה של מחקר פרמינגהם Framingham Osteoarthritis Study ועוקבת מחקר רב מרכזי מתמשך של דלקת פרקים ניוונית בארה"ב Osteoarthritis Initiative. משתתפי שני המחקרים  נתבקשו לדווח על תדירות הכאב בפרקי הירך ולהצביע על מיקום הכאב בתמונת ירך שהוצגה להם – קדמית למפרק, במפשעה, חלק לטרלי של המפרק, עכוז או גב תחתון. נוסף על כך בקרב משתתפי עוקבת פרמינגהם עם כאבי ירך בוצעה בדיקת פיזיקלית עם הפקה או אי הפקה של כאב בסיבוב פנימי של מפרק הירך. החוקרים ניתחו את מידת ההלימה בין כאב במפרקי הירך לבין ממצאים המזוהים עם דלקת מפרקים ניוונית בצילומי הרנטגן ובקרב נחקרים עם תמונה קלינית אופיינית לדפ"נ אמדו את הרגישות, הסגוליות וערך מנבא חיובי ושלילי של צילומי הרנטגן כבדיקה אבחנתית לדפ"נ.

בעוקבת פרמינגהם (946 מטופלים) רק ב 15.6% מצילומי הירך של חולים שהלינו על כאבים תכופים בירכיים תועדו ממצאים רדיוגרפיים של דפ"נ, מנגד רק 20.7% מהירכיים שבהם נמצאו ממצאים הדמיתיים אופייניים למחלה נקשרו לתלונות של כאב תכוף. רגישות של אבחנת דפ"נ רדיוגרפית לכאב ירך הממוקם במפשעה הייתה 36.7%, הסגוליות 90.5%, ערך מנבא חיובי 6.0% וערך מנבא שלילי 98.9%. התוצאות לא היו שונות מהותית בהתיחס לכאב במיקומים הנוספים שנבדקו או לכאב המופק בסיבוב פנימי של מפרק הירך. בעוקבה השניה (Osteoarthritis Initiative) הצילומים הדגימו דפ"נ רק בקרב 9.1% ממפרקי הירך הכאובים, מנגד רק 23.8% ממפרקי הירך החיוביים רדיוגרפית לדפ"נ היו דואבים לעתים תכופות. הרגישות של התאמה בין דפ"נ ודאית רדיוגרפית לכאב ממוקם במפשעה בפרק הירך הנגוע הייתה 16.5% בלבד, הסגוליות עמדה על 94.0%, ערך מנבא חיובי היה 7.4% וערך מנבא שלילי 97.6%. מיקומי כאב אחרים לא שינו את התמונה מהותית.

לסיכום, במחקר הנוכחי נצפתה אי ההתאמה הדדית בין כאב בירך לבין ממצאים רדיוגרפיים אופייניים לדלקת ניוונית של המפרק. אצל מרבית הנחקרים עם חשד קליני גבוה לדלקת פרקים ניוונית של הירך (רגישות בקדמת הירך או מפשעה וכאב בסיבוב פנימי של המפרק) לא נמצאה עדות לדפ"נ בצילומי הרנטגן, עובדה המטילה ספק בתרומתם של הצילומים הן ככלי מאבחן והן כשולל דלקת מפרקים ניוונית של הירך.

מקור:

Kim Chan, Nevitt Michael C, Niu Jingbo, Clancy Mary M, Lane Nancy E, Link Thomas M et al. Association of hip pain with radiographic evidence of hip osteoarthritis: diagnostic test study BMJ 2015; 351 :h5983

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים ניוונית,  כאבי ירכיים,  אוסתיאוארתריטיס,  רנטגן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות