מחקרים 24.12.2015

שלבקת חוגרת מעלה סיכון לארועים מוחיים

במחקר רטרוספקטיבי שלבקת חוגרת נקשרה לסיכון מובהק לארועים מוחיים בשלושת החודשים הסמוכים לפרוץ המחלה, גם הסיכון להתקפי לב מוגבר אך לא חד משמעי

התפרצויות של שלבקת חוגרת (Herpes Zoster) שגורות בתקופות של דחק גופני ונפשי, כך לא נדיר לאבחן התקף של פריחה וכאב טיפוסיים בסמיכות לארוע מוחי או התקף לב. חוקרים מהמרכז הרפואי אולמסטד במינסוטה ביקשו לבדוק האם שלבקת חוגרת כשלעצמה מעלה סיכון לאוטמי שריר הלב או ארועים מוחיים, תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Mayo Clinic Proceedings.

החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שבחן את ההיסטוריה הרפואית של תושבי אולמסטד בני 50 ומעלה בין השנים 1986 ל 2011. במחקר נכללו 4,862 תושבים, ביניהם כאלה שלקו בשלבקת חוגרת וכאלה שלא, וכן 19,433 בני אדם מותאמי גיל ומין ללא היסטוריה של שלבקת חוגרת. החוקרים אמדו את יחסי הסיכויים לאוטם שריר הלב ושבץ 3, 6, 12 ו 36 חודשים לאחר התקף השלבקת וכן את יחסי הסיכון למחלות אלה בטווח הארוך (עד 28.6 שנים).

חולים שלקו בשלבקת חוגרת חלקו יותר גורמי סיכון קרדיווסקולריים מאשר משתתפי המחקר שלא לקו במחלה, ללמד על בריאות פגיעה יותר מלכתחילה של חולי השלבקת. תקנון למשתנים המתערבים הרבים מגלה כי הסיכון לשבץ בקרב חולי שלבקת חוגרת בשלושת החודשים הסמוכים להתקף הנגיפי היה גבוה משמעותית מהסיכון של  משתתפים ללא היסטוריה של שלבקת, יחס סיכויים 1.53, 95% רווח בר סמך 1.10-2.33, P=0.04. נמצא גם קשר בין שלבקת לאוטם שריר הלב בשלושת החודשים הראשונים אך קשר זה לא חצה את רף המובהקות. בתקופה שמעבר לשלושה חודשים לא נמצא קשר בין השלבקת לבין שבץ או אוטם שריר הלב.

החוקרים מסכמים כי הממצא המובהק היחיד אך החשוב עליו מצביע המחקר הוא העליה בסיכון לשבץ בשלושת החודשים הסמוכים להתקף שלבקת חוגרת במבוגרים. יתכן כי חיסון נגד שלבקת יועיל במניעת סיבוכים קרדיווסקולריים של המחלה האקוטית אך ההשערה דורשת ביסוס במחקרים מבוקרים.

מקור:

Risk of Stroke and Myocardial Infarction After Herpes Zoster in Older Adults in a US Community Population Yawn, Barbara P. et al. Mayo Clinic Proceedings

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  שלבקת חוגרת,  הרפס זוסטר,  שבץ,  אוטם שריר הלב,  סיכונים קרדיווסקולריים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות