מחקרים 29.12.2015

רוב הגברים שעברו השתלת תותב פין שבעי רצון מהתוצאות

מחקר מצא כי כ 80% מהגברים שעברו השתלת תותב פין בגלל הפרעת זקפה עמידה לטיפול תרופתי מרוצים משיפור בתפקוד המיני, שיקום הדימוי העצמי וחיזוק הזוגיות

טיפול בהפרעת זקפה באמצעות תותב פין מתואר במחקרים רבים כפתרון יעיל עם שיעורי הצלחה גבוהים בקרב גברים שבהם הטיפול התרופתי נכשל. חוקרים מאוניברסיטת ליסבון ביקשו לבדוק לעומק את חוויותיהם של הגברים המושתלים ולשרטט תמונה מפורטת של יתרונות וחסרונות הטיפול בראי התפקוד המיני, החוויה הנפשית הקשורה לשימוש בשתל וההשפעה של הניתוח על מערכות היחסים של הגברים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Sexual Medicine.

מטרות המחקר המרכזיות היו לנתח ולכמת את רמת הסיפוק המיני בקרב הגברים המושתלים ולאפיין את הסיבות לשביעות רצון או אי שביעות רצון של הגברים מתוצאות הניתוח. במחקר נכללו 47 גברים שעברו השתלת תותב פין בין 2003 ל 2012 בגלל הפרעת זקפה עמידה לטיפול תרופתי. ראיונות מובנים עם כל משתתפי המחקר נערכו טלפונית וכללו בין היתר את השאלות הבאות: האם היית עובר שוב את השתלת התותב? האם תמליץ לחבר על הניתוח? עד כמה אתה מסופק מתוצאות הניתוח? האם תוכל לתאר את הסיבות לשביעות רצונך או מורת רוחך מהניתוח?

רב מכריע של הגברים (79%) דיווחו על שביעות רצון מתוצאות ההשתלה. מבין הסיבות לשביעות הרצון בלטו ארבעה נושאים עיקריים – 1) סיפוק פסיכולוגי הכולל עליה בבטחון העצמי, הערכה עצמית גבוהה יותר, העצמת הגבריות, שינוי משמעותי בחיים ושיפור בדימוי העצמי. 2) סיפוק בשל שיפור בתפקוד המיני – יכולת להשיג חדירה נרתיקית מספקת, עליה בחשק מיני, גודל מספק של איבר המין ושיפור בזקפה. 3) קורת רוח מגורמים הקשורים לזוגיות ומערכות יחסים דווחו בתדירות נמוכה יותר והתייחסו לשיפור במערכת היחסים ויכולת לספק את הפרטנר המיני. 4) לבסוף מיעוט הגברים דיווחו גם על שיפור בתפקוד האורינרי.

לסיכום, המחקר מאשר פעם נוספת כי השתלת תותב פין מציעה פתרון יעיל ומוצלח לגברים רבים הסובלים מהפרעת זקפה עמידה לטיפול תרופתי. הסקירה המפורטת עשויה לעזור לרופאים המלווים את הגברים לפני ואחרי ההשתלה לבנות מערכת ציפיות מציאותית ומבוססת.

מקור:

Why Are Men Satisfied or Dissatisfied with Penile Implants? A Mixed Method Study on Satisfaction with Penile Prosthesis Implantation
Ana Carvalheira PhD1,*, Rita Santana MA2 andNuno M. Pereira PhD3 The Journal of Sexual Medicine  DEC 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  השתלת תותב פין,  הפרעות זקפה,  תפקוד מיני
תגובות