מחקרים 11.01.2016

רוב הנשים מחלימות מדלקות בדרכי השתן ללא אנטיביוטיקה

במחקר מבוקר שני שליש מנשים עם דלקת פשוטה בדרכי השתן החלימו תחת טיפול באיבופרופן בלבד, ברם במחיר של מהלך מחלה מעט קשה יותר וסיכון מוגבר לסיבוכים

הגישה המקובלת לדלקות פשוטות בדרכי השתן בנשים היא מספר ימים של טיפול אנטיביוטי, לעתים כמענה קליני ראשוני גם ללא אישוש מעבדתי של האבחנה. יחד עם זאת נשים רבות מחלימות גם ללא אנטיביוטיקה ומכאן עולה השאלה האם הטיפול הכרחי. בכדי לבחון את הסוגיה חוקרים מגרמניה ערכו מחקר השוואתי בין טיפול בפוספומיצין fosfomycin לאיבופרופן Ibuprofen בדלקות דרכי שתן פשוטות בנשים בריאות. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת BMJ.

למחקר גוייסו נשים בנות 18-65 שפנו לאחת מ 42 מרפאות ראשוניות ברחבי גרמניה בתלונות טיפוסיות לדלקת בדרכי השתן ללא גורמי סיכון או סיבוכים. הנשים הוקצו אקראית לקבלת פוספומיצין (3 גרם, 246 נשים, 243 נכללו בניתוח הסופי) או איבופרופן (400 מ"ג שלוש פעמים ביום, 248 נשים, 241 נכללו בניתוח הסופי), שני הטיפולים ניתנו במשך שלושה ימים ובמקביל נטלו הנשים טיפול דמה מוצלב. לנשים בשתי הקבוצות ניתן טיפול אנטיביוטי נוסף במקרים בהם התסמינים החמירו, התמידו או נשנו. נקודת הסיום הראשית הייתה מספר מחזורי הטיפול האנטיביוטי (לדלקת בדרכי השתן או כל עילה קלינית אחרת) במהלך ימים 0-28 וחומרת התסמינים בימים 0-7. דירוג התסמינים כלל דיסאוריה, תכיפות ודחיפות במתן שתן וכאב בטן תחתונה.

מניתוח התוצאות עולה כי 248 הנשים שטופלו באיבופרופן קיבלו משמעותית פחות אנטיביוטיקה בתקופת המחקר ושני שליש מהנשים שטופלו באיבופרופן החלימו ללא טיפול אנטיביוטי. עם זאת נטל תסמיני המחלה היה רב יותר בקבוצה זו ושכיחות הפיילונפריטיס גבוהה יותר. במהלך המחקר ארעו ארבעה סיבוכים שהצדיקו פניה למיון/אשפוז.

לסיכום, החוקרים מציינים כי מרבית הנשים שסובלות מדלקות דרכי השתן ללא סיבוכים יכולות להחלים גם ללא טיפול אנטיביוטי, אולם חומרת התסמינים ומשך המחלה צפוי להיות ארוך יותר והסיכון לפיילונפריטיס בנשים אלה גבוה יותר. המחקר מוגבל למדי מתודולוגית, לא נעשה ריבוד על פי חומרת התסמינים ההתחלתיים, לא הייתה אחידות בטיפול העוקב במידה והגישה הראשונית כשלה ועוד. ועדיין העבודה פותחת צוהר לטיפול לא אנטיביוטי בדלקות פשוטות בדרכי שתן בחלק מהנשים תוך הפעלת שיקול דעת קליני ושיתוף של החולות עצמן בהחלטה.

מקור:

Gágyor Ildikó, Bleidorn Jutta, Kochen Michael M, Schmiemann Guido, Wegscheider Karl, Hummers-Pradier Eva et al.Ibuprofen versus fosfomycin for uncomplicated urinary tract infection in women: randomised controlled trial BMJ 2015;351 :h6544

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת בדרכי השתן,  UTI,  אנטיביוטיקה,  עמידות,  פוספומיצין,  איבופרופן,  fosfomycin
תגובות