מחקרים 18.01.2016

שברים ישנים וכאב כרוני

מחקר חתך רחב היקף מצביע על סיכון יותר מכפול לכאב כרוני מפושט בקרב נשים וגברים עם שברים בעמוד שדרה בעברם ובקרב נשים עם היסטוריה של שברים בירך

הכאב הכרוני המפושט (chronic widespread bodily pain (CWBP ופיברומיאלגיה הן תסמונות עם חפיפה תסמינית ניכרת. ההבנה של תסמונות הכאב לוקה בחסר ומכאן גם הדלות היחסית של אמצעי טיפול יעילים. חוקרים בריטיים העלו השערה כי חלק מתסמיני הכאב הכרוני המפושט נובעים משברים בעברם של החולים, הנחה המבוססת בחלקה על תסמונות כאב כרוניות מוכרות הקשורות לטראומה. ההשערה נבחנה במחקר חתך בעוקבת UK Biobank שכללה 5,02,656 בני אדם בטווח גילאים 40 עד 69. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Archives of Osteoporosis.

הגדרת הכאב הכרוני המפושט התבססה במחקר על מענה חיובי על שתי שאלות: "האם אתה/את חש כאב בכל חלקי גופך?" ו"האם אתה/את חווה את הכאב המפושט במשך שלושה חודשים או יותר?". רגרסיה רבת משתנים שימשה את החוקרים כדי לבחון, תוך תקנון לערפלנים, הקשר בין שברים בעמוד השדרה, ירך, גפיים עליונות או תחתונות אשר ארעו בחמש השנים שקדמו לכניסה למחקר (על פי דיווח עצמי) לבין כאב כרוני מפושט.
מ 501,733 משתתפים במחקר (גיל ממוצע 56.5), 7,130 בני אדם העידו על עצמם כסובלים מכאב כרוני מפושט ול 23,177  נחקרים הייתה היסטוריה של שברים. הניתוח הסטטיסטי מגלה כי נחקרים עם רקע של שברים נמצאים בסיכון גבוה באופן מובהק לכאב כרוני מפושט. סיכון יחסי לכאב כרוני מפושט בקרב גברים עם רקע של שברים בעמוד שדרה עמד על 2.67 (95% רווח בר סמך 1.66-4.31, P<0.001) ובקרב נשים עם שברים בע"ש על 2.13 (1.35-3.37, P=0.001). הסיכון היחסי של נשים עם שבר ירך בעברן לכאב כרוני מפושט היה דומה (2.19, P=0.002). לאחר תקנון לגיל, מין, מאפיינים דמוגרפיים, אורח חיים, מאפיינים כלכליים, חברתיים ופסיכולוגיים הקשר נחלש מעט אך שמר על מובהקות סטטיסטית.

החוקרים מסכמים כי מחקר החתך שערכו מצביע על קשר מובהק בין שברים לכאב כרוני מפושט, ביחוד שברים בירך בנשים ושברי עמוד שדרה בקרב שני המינים. הקשר הפתופיזיולוגי אינו ברור בשלב זה, אפשר שתהליך איחוי השברים והחלמת הרקמות גורם בחלק מהמקרים לכאב מתמשך, מאידך יתכן כי מדובר במקור יחיד המוביל לסיכון מוגבר הן לשברים והן לכאב. כך או כך המחקר מדגיש פעם נוספת את חשיבות מניעת השברים ואומדן הסיכון לשברים כחלק ממעקב רפואי שגרתי.

מקור:

Chronic widespread bodily pain is increased among individuals with history of fracture: findings from UK Biobank Karen Walker-Bone, Nicholas C. Harvey, Georgia Ntani, Tannaze Tinati, Gareth T. Jones, Blair H. Smith, Gary J. Macfarlane, Cyrus Cooper Original Article Archives of Osteoporosis December 2016, 11:1

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב כרוני מפושט,  פיברומיאלגיה,  שברים,  אוסטיאופורוזיס
תגובות