מחקרים 09.02.2016

קולכיצין מגן על חולי שיגדון מפני ארועים קרדיווסקולריים

מחקר שעקב אחר חולי שיגדון שנטלו קולכיצין באופן רציף וממושך מצא ירידה של כ 50% בהארעות התקפי לב וארועים מוחיים לצד ירידה של כ 70% בתמותה

human heart (אילוסטרציה: shutterstock)

במינונים קליניים מנגנון הפעולה העיקרי של קולכיצין הוא עיכוב תפקוד הנויטרופילים וכפועל יוצא דיכוי תהליכים דלקתיים. גם בבסיס טרשת העורקים וסיבוכיה עומדים תהליכים אינפלמטוריים ובכך, ככל הנראה, נעוץ אחד ההסברים להשפעה המטיבה של קולכיצין על מחלות לב וכלי דם, השפעה שזוהתה בשנים האחרונות בעבודות קטנות. על רקע הדברים חוקרים אמריקאים ערכו מחקר רטרוספקטיבי שבדק האם חולי שגדון (גאוט) המטופלים באופן רציף בקולכיצין אכן נהנים מהגנה קרדיווסקולרית. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

המחקר התבסס על נתונים שנאספו מרשם רפואי אלקטרוני של מדיקייר בין השנים 2006 עד 2011. בעוקבת המחקר נכללו רק מטופלים שאובחנו כסובלים משגדון ומתוכם החוקרים אתרו חולים שטופלו בקולכיצין ועקבו אחר מצבם, כפי שהשתקף בגליונותיהם הרפואים, מתחילת הטיפול בתרופה. מטופלים שלא השתמשו בקולכיצין בתקופת המחקר שימשו כקבוצת ביקורת תוך התאמה לגיל, מין ומועד תחילת המעקב. תוצאת המחקר הראשית הוגדרה כמשלב של אוטם שריר הלב, שבץ או ארוע מוחי חולף. בניתוח הסטטיסטי חושבו יחסי סיכון באמצעות רגרסיה של קוקס תוך תקנון למשתנים מתערבים צפויים.

בניתוח הסופי נכללו 501 מטופלים שנטלו קולכיצין ו 501 מטופלי ביקורת, המעקב החציוני ארך 16.5 חודשים. בתקופת המעקב קרו 28 ארועים קרדיווסקולריים ראשוניים בקרב נוטלי הקולכיצין ו 82 ארועים בקרב נחקרי הביקורת. שיעורי ההארעות ל 1000 שנות מטופל עמדו על 35.6 לנוטלי קולכיצין ועל 81.8 לאלה שלא השתמשו בתרופה. לאחר תקנון מלא שימוש בקולכיצין נקשר לסיכון נמוך ב 49% (יחס סיכון 0.51, 95% רווח בר סמך 0.30-0.88) לתוצאת המחקר הראשית וירידה בסיכון לתמותה מכל סיבה ב 73% (יחס סיכון 0.55; P=0.007).

החוקרים מסכמים כי טיפול רציף בקולכיצין בקרב חולי שגדון מפחית את הסיכון הקרדיווסקולרי של החולים ומקטין שיעורי תמותה. הנתונים מרשימים אך יש לסייג ולומר כי מדובר במחקר רטרוספקטיבי עם תיעוד לא אחיד של מינון התרופה והדבקות ברציפות הטיפול. לביסוס מוצק יותר של הקשר נדרשים מחקרים פרוספקטיביים במדגמים משמעותיים יותר.

מקור:

Effects of colchicine on risk of cardiovascular events and mortality among patients with gout: a cohort study using electronic medical records linked with Medicare claims
Daniel H Solomon1,2, Chih-Chin Liu1, I-Hsin Kuo
Ann Rheum Dis doi:10.1136/annrheumdis-2015-207984

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  שגדון,  גאוט,  אוטם שריר הלב,  MI,  CVA,  TIA,  קולכיצין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות