מחקרים 15.02.2016

שפעת מעלה סיכון לפרפור פרוזדורים, חיסון מגן

מחקר שהקיף אלפי בני אדם מצביע על עליה של כ 18% בסיכון לפרפור פרוזדורים בקרב החולים בשפעת, חיסון ממתן את הסיכון ומגן גם על הלוקים בשפעת חרף ההתחסנות

מבחינה תיאורטית מחלות זיהומיות סיסטמיות עלולות לגרום להופעה של פרפור פרוזדורים באוכלוסיות בסיכון, זאת הודות לגיוס הסימפתטי הנלווה לדחק גופני ונפשי. חוקרים מטאיוואן ביקשו לבדוק האם שפעת עונתית אכן מגבירה את הסיכון לפרפור פרוזדורים, ואם כן האם חיסון נגד המחלה הנגיפית מגן מפני הפרעת הקצב. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Heart Rhythm.

החוקרים סרקו את מאגר הנתונים של ביטוח הבריאות הלאומי בטאיוואן בין השנים 2000-2010. בסקירה אותרו 11,374 חולים שלקו בפרפור פרוזדורים בתקופה זו. במקביל הוצמדו לכל חולה עם פרפור 4 נחקרי ביקורת מותאמי גיל ומין. במוקד המחקר עמד הקשר בין הארעות פרפור הפרוזדורים ותחלואה בשפעת או התחסנות נגד שפעת בשנה שקדמה לגילוי הפרעת הקצב.
בהשוואה לנחקרים שלא חלו בשפעת ולא חוסנו (קבוצת ביקורת של 38,353 בני אדם) נחקרים שחלו בשפעת (1,369 בני אדם) ולא חוסנו נטו לסיכון גבוה משמעותית לפרפור פרוזדורים, יחס סיכויים לאחר תקנון למשתני בסיס  1.182, P=0.032.
נוסף על כך, הסיכון לפתח פרפור פרוזדורים של נחקרים שחוסנו נגד שפעת ולא חלו במחלה (16,452 בני אדם) היה נמוך משאר הנחקרים, יחס סיכויים 0.881 (P<0.001).
הסיכון לפרפור פרוזדורים של מטופלים שחוסנו נגד שפעת אך חלו חרף החיסון (696 חולים) היה דומה לסיכון של קבוצת הביקורת, יחס סיכויים 1.136, P=0.024. גם ניתוח של תת קבוצות הראה הפחתה עקבית בסיכון לפרפור פרוזדורים בקרב נחקרים שחוסנו נגד שפעת.

החוקרים מסכמים כי זיהום בנגיף השפעת נקשר לעליה של כ18% בסיכון לפרפור פרוזדורים. חיסון נגד שפעת ממתן את הסיכון ואף מגן על אותם חולים שלוקים בשפעת למרות החיסון. המחקר לא חף ממגבלות, חלקן כבדות משקל, יחד עם זאת תרומתו המרכזית היא בהדגשת הצורך בחיסון עונתי נגד שפעת, ביחוד של אוכלוסיות בסיכון.

מקור:

The Association between Influenza Infection, Vaccination and Atrial Fibrillation: A Nationwide Case-Control Study
Chang, Ting-Yung et al. Heart Rhythm

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  שפעת,  חיסון נגד שפעת,  פרפור פרוזדורים,  atrial fibrillation
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות