מחקרים 23.02.2016

האם בקיעת שיניים באמת גורמת לחום?

בסקירה שיטתית בקיעת שיניים נקשרה לאי שקט, ריור וגירוי חניכיים בשכיחות גבוהה, חום, לעומת זאת, נצפה רק ב 25% מהילדים ולרב לא חצה את רף ה 38 מעלות

בקיעת שיניים בילדים מלווה בשלל תופעות שחלקן, כמו ריור למשל, ניתן ליחס בבירור לצמיחת השיניים, ואילו תסמינים אחרים כגון חום, אי שקט או יציאות רכות אינם קשורים קשר חד משמעי להופעת שיני החלב ומחייבים לא פעם בירור מעמיק יותר. על רקע הדברים חוקרים מאוניברסיטת סנטה קטרינה בברזיל ערכו סקירה שיטתית ומטה אנליזה בכדי לאפיין את התסמינים והסימנים הנלווים לבקיעת שיניים בילדים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Pediatrics.

לטובת המחקר נסקרו מאגרי מידע רפואי מובילים ואותרו מחקרים תצפיתיים שעסקו בתסמינים מקומיים וסיסטמיים הנלווים לצמיחת שיני חלב בילדים בני 0 עד 36 חודשים.
בניתוח הסופי נכללו 16 מחקרים מתוך 1,179 עבודות שלוקטו בסריקה הראשונית.
בסה"כ צמיחת שיניים לוותה בתסמינים וסימנים קליניים ב 70.5% מהמקרים (מדגם כולל של 3,506 ילדים). התסמינים השכיחים היו – גירוי חניכיים (86.81%), אי שקט (68.19%) וריור (55.72%). חום דווח בכ 25% מהמקרים אולם לרב היה בערכים הנמוכים מ 38°C. שלשול דווח בכ 20% מהמקרים. שיא עוצמת התסמינים נקשר לצמיחת שיניים חותכות וככלל התסמינים והסימנים פחתו עם גיל הילדים.

החוקרים מסכמים כי על אף מגבלותיה הסקירה הנוכחית מספקת תמונה טובה של מכלול התסמינים הנלווים לצמיחת שיניים. באשר לחום החוקרים מצאו כי אכן חום הגוף עולה בהקשר לבקיעת שיניים אך נדיר להרקיע אל הטווח הפיברילי.

מקור:

Massignan C et al. Signs and symptoms of primary tooth eruption: A meta-analysis. Pediatrics 2016 Mar; 137:e20153501

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  בקיעת שיניים,  צמיחת שיניים,  חום,  גירוי חניכיים,  מטה אנליזה,  שלשול
תגובות