מחקרים 07.03.2016

כלים להערכת הפרעת קשב וריכוז במבוגרים

חוקרות מהדסה ערכו מחקר שבדק את ההשפעה של הפרעת קשב וריכוז במבוגרים על תפקודם ואיכות חייהם, התוצאות מצביעות על פגיעה זו או אחרת כמעט בכל החולים

כידוע הפרעת קשב וריכוז שמתחילה לרב בילדות לא בהכרח עוברת ולעתים אף מחמירה עם הגיל. מבוגרים רבים מתמודדים עם ההפרעה ומתאימים, או מתקשים להתאים, את חייהם המקצועיים והאישיים למגבלותיהם. דר עדי שטרן ודר עדינה מאיר מבית החולים הדסה בירושלים ביקשו לבדוק לעומק את ההשפעה של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות במבוגרים על תפקודם התעסוקתי ואיכות חייהם של החולים וכן לבחון את תוקפם של כלי האומדן השונים ל ADHD במבוגרים. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת American Journal of Occupational Therapy.

למחקר גוייסו 81 מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז ו 58 מבוגרים ללא הפרעת קשב, כל המשתתפים השיבו לשאלון המדרג תסמיני הפרעת קשב וריכוז. במקביל הוערכו הנחקרים באמצעות מהדורת המבוגרים של מפרט הדירוג ההתנהגותי של תפקוד ביצועי BRIEF-A- Behavior Rating Inventory of Executive Function–Adult Version, וכן באמצעות סולם איכות החיים במבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז, Adult ADHD Quality-of-Life Scale.

ניתוח נתוני BRIEF-A מצביע על שכיחות גבוהה ביותר של פגיעה תפקודית בקרב מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז כאשר בקרב כ 96% מנחקרי המדגם נמצא פגם בשני רבדי בדיקה לפחות. התפקוד המטהקוגניטיבי נפגע בצורה המודגשת ביותר. נוסף על כך החוקרים מצאו הלימה משמעותית בין תוצאות BRIEF-A למדדי איכות חיים של הנבדקים מה שמחזק את תוקפו של מפרט ההערכה.
ציוני איכות החיים היו נמוכים משמעותית בקבוצת ה ADHD לעומת זרוע הביקורת. ההשפעה הייתה מודגשת ביחוד בשאלות שעסקו ברמת היעילות והפוריות המקצועית/אישית של הנבדקים בחיי יומיום מה שמדגיש את הקשיים התפקודיים של מבוגרים עם הפרעת קשב.
לבסוף, החוקרים שילבו את סולמות ההערכה של המחקר הנוכחי לכדי סוללת כלים CFE battery cognitive–functional evaluation, אשר יכולה לשמש כאומדן מתוקף וכוללני להערכת הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות במבוגרים.

לסיכום, קשיים תפקודיים וקוגניטיביים מהותיים אופיינים גם לאנשים מבוגרים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז. סוללת המבדקים שנותחה על ידי החוקרים עשויה לשמש ככלי יעיל בעל רגישות וסגוליות טובים להערכת התפקוד במבוגרים עם ADHD על רבדיו. המחקר מדגיש פעם נוספת את החשיבות של זיהוי וטיפול בהפרעת הקשב בכל הגילאים.

מקור:

Validating the Measurement of Executive Functions in an Occupational Context for Adults With Attention Deficit Hyperactivity Disorder
Stern, Adi; Maeir, Adina. The American Journal of Occupational Therapy 68.6 (Nov/Dec 2014): 719-28.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  איכות חיים,  תפקוד ביצועי,  הפרעות קשב וריכוז,  פגיעה קוגניטיבית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות