מחקרים 09.03.2016

מעכבי PDE-5 בתסמינים אורינריים משניים ל BPH

סקירת ספרות שיטתית שופכת אור על מנגנוני הפעולה של מעכבי PDE-5 בטיפול ב LUTS ומצביעה על הטבה ניכרת בתסמינים אורינריים לצד שיפור בתפקוד המיני

מעכבי האנזים פוספודיאסטרז-5 (phosphodiesterase type 5 inhibitors, PDE5-Is), דוגמת טדלפיל (tadalafil/Cialis), משמשים לטיפול בהפרעה בתקפוד הזיקפתי כבר יותר מעשור. בשנים האחרונות נטילה יומית של מעכבי PDE5 התגלתה כמשפרת גם תסמינים אורינריים משניים להגדלה שפירה של הערמונית. כעת קבוצת חוקרים מאיטליה ביקשה לסכם את גוף הידע והנסיון הקליני שהצטבר עד כה וכן לבחון את מנגנוני פעולה של קבוצת התרופות. תוצאות הסקירה פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Urology.

החוקרים ערכו סקירת ספרות וניתוח מאמרים שפורסמו עד למאי 2015 ועסקו במחקר בסיסי, ניסויים קליניים, וניתוח כלל המידע בנוגע לשימוש בטדלפיל במינון 5 מ"ג יומי.
המחקרים שבחנו את ההשפעה הביולוגית על תסמינים אורינריים מצאו כי שימוש ב- PDE5-Is מועיל בדרכים הבאות: (1) שיפור באספקת החמצן לדרכי השתן התחתונות (2) הרפיית שריר חלק (3) בקרה שלילית על התחלקות והתמיינות הסטרומה בדרכי השתן התחתונות (4) ירידה בהפעלה עצבית אפרנטית (Afferent) משלפוחית השתן (5) ירידה ברמות מתווכי דלקת.
מידע מ- 8 סקירות שיטתיות הראה כי שימוש ב- PDE5-Is הוביל לשיפור בתסמינים אורינריים (פער ממוצע של 2.35-4.41 נקודות במדד International Prostate Symptom Score; IPSS, בהשוואה לאינבו) ושיפור בהפרעה זיקפתית (פער ממוצע של 2.55-5.16 נקודות במדד International Index of Erectile Function; IIEF, בהשוואה לאינבו).
ניתוח מידע מצרפי הראה כי טדלפיל במינון 5 מ"ג יומי תרם לשיפור משמעותי בתסמינים של דרכי השתן התחתונות והפחתה בנוקטוריה, ללא קשר לחומרת הפגיעה הבסיסית בזיקפה, וללא תלות בשיפור בתפקוד הזיקפתי.

לסיכום, תוצאות סקירת הספרות העדכנית מצביעות על תרומה מובהקת של מעכבי PDE-5 לשיפור תסמינים אורינריים משניים להגדלה שפירה של הערמונית זאת במקביל ליתרונות בתפקוד המיני ושיקום הכושר הזיקפתי. עם זאת הידע הנוגע לתוצאות ארוכות טווח ומדדי עלות-תועלת עדיין לוקה בחסר.

מקור:

Gacci M, Andersson KE, Chapple C, Maggi M, Mirone V, Oelke M, Porst H, Roehrborn C, Stief C, Giuliano F. Latest Evidence on the Use of Phosphodiesterase Type 5 Inhibitors for the Treatment of Lower Urinary Tract Symptoms Secondary to Benign Prostatic Hyperplasia. Eur Urol. Available online 22 January 2016. doi: 10.1016/j.eururo.2015.12.048.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  מעכבי PDE-5,  תסמינים במערכת השתן,  LUTS,  הגדלה שפירה של הערמונית,  BPH,  סיאליס,  טדלפיל
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות