מחקרים 21.03.2016

נזקי נגיף הזיקה בהריון - דיווח קליני ראשוני

מחקר פרוספקטיבי קושר את נגיף הזיקה למוות עוברי, מיעוט מי שפיר, עיכוב בגדילה עוברית, היקף ראש קטן, פגיעות מוחיות ועוד. האמהות חוות תסמינים וירליים קלים בלבד

בדיקות אולטרה-סאונד במהלך ההריון (אילוסטרציה)
בדיקות אולטרה-סאונד במהלך ההריון (אילוסטרציה)

נגיף הזיקה (ZIKA) זוהה לראשונה בברזיל ב-2015 בבדיקת PCR מנסיוב של נשים שחלו במחלה הדומה בתסמיניה לקדחת הדנגי. בהמשך, בשל ריבוי מקרים חריג, הועלה חשד אפידמיולוגי כי זיהום בנגיף הזיקה בהריון גורם לפגיעות עובריות ומומים מולדים. משכך רשויות הבריאות של ברזיל וקבוצות מחקר עצמאיות החלו לעקוב אחר נשים הרות שנדבקו בזיקה וילדיהן. תוצאות ראשוניות של אחד המחקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת NEJM.

במחקר עוקבה פרוספקטיבי שנערך בין ספטמבר 2015 לפברואר 2016 נכללו 88 נשים בהריון (בין שבוע 5 ל38) שסבלו מפריחה ותסמינים וירליים בלתי ספציפיים. כל הנשים עברו בדיקת RT-PCR בדגימות הדם והשתן לאיתור נגיף הזיקה ו72 (82%) מהן נמצאו חיוביות לנגיף. סימנים קליניים בולטים של הנשים כללו פריחה מקולרית או מקולופפולרית יורדת, כאבי פרקים, אודם בלחמיות וכאבי ראש. 28 מהחולות סבלו מעליית חום קלה וקצרת מועד. נשים שנמצאו חיוביות לנגיף הזיקה סבלו מפריחה מקולופפולרית יותר מנשים שהיו שליליות לנגיף (44% מול 12%, P=0.02), גם מעורבות הלחמיות הייתה שכיחה יותר בנשים שחלו בזיקה (58% מול 13%, P=0.002) וכך גם הגדלת קשריות הלימפה (40% מול 7%, P- 0.02). בדיקת אולטרסאונד עוברי בוצעה בקרב-42 נשים חיוביות לזיקה (58%) ובכל החולות שהיו שליליות לנגיף. ממצא חריג כלשהו אובחן אצל 12 מ-42 העוברים של הנשים החיוביות לזיקה (29%) , מנגד סקירות העל שמע של עוברי 16 הנשים השליליות לנגיף הזיקה סוכמו כתקינות לחלוטין. בקרב הנשים עם זיהום בזיקה נרשמו שני מקרי מוות עוברי בשבועות 36-38 להריון, 5 עוברים סבלו מעיכוב גדילה תוך רחמי, עם או ללא, היקף ראש קטן. אצל שבעה עוברים אובחנו הסתיידויות בחדרי המח או נגעים אחרים במערכת העצבים המרכזית. נפח לא תקין של מי שפיר או זרימה עורקית לא תקינה בכלי דם מוחיים או טבוריים זוהתה אצל 7 עוברים של נשים שנדבקו בנגיף הזיקה. עד לסגירת המאמר, 8 מ-42 הנשים שעברו בדיקת אולטרסאונד ילדו וממצאי ההדמיה התוך רחמית אושרו גם בבדיקה קלינית.

לסיכום, נגיף הזיקה הגורם למחלה קלה למדי בקרב נשים הרות מתגלה כזיהום הרה אסון לילודים. מוות עוברי, מיעוט מי שפיר, עיכוב בגדילה עוברית, היקף ראש קטן, פגיעות מוחיות, הם רק חלק מהפגמים שכבר נקשרו לנגיף, זאת כאשר מרבית המחקרים עדיין בעיצומם ותוצאות ארוכות הטווח אינן ידועות בשלב זה.

מקור
Brasil P, Pereira J.P.J, Gabaglia C.R, at al. Zika Virus Infection in Pregnant Women in Rio de Janeiro — Preliminary Report. NEJM. March 2016. DOI: 10.1056/NEJMoa1602412

נושאים קשורים:  נגיף הזיקה,  מוות עוברי,  עיכוב גדילה עוברית,  מומים מולדים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות