מחקרים 23.03.2016

כלי ניטור נגיש לנוגדי הקרישה החדשים

קבוצת חוקרים מיפן הראתה כי ניתן לנטר את הפעילות של ריברוקסבן ואפיקסבן באמצעות ערכה הבודקת את מידת העיכוב של פקטור Xa על ידי הפרין ונגזרותיו

(אילוסטרציה: shutterstock)

אחד היתרונות הבולטים של נוגדי הקרישה החדשים (NOACs) הוא, שבניגוד לוורפרין, אינם דורשים ניטור קבוע. עם זאת, במקרים מסוימים כמו סיכון גבוה לדימום, ארועים תסחיפיים נשנים או תפקוד כלייתי ירוד, הניטור חשוב ואף חיוני. על רקע הדברים חוקרים מיפן ביקשו לבדוק האם ערכה מסחרית האומדת את רמת פעילותם של הפרין או הפרין בעל משקל מולקולרי נמוך (LMWH) על ידי מדידת העיכוב של פקטור Xa (anti-factor Xa activity- AXA), יכולה לשמש גם לניטור פעילותם של אפיקסבן APIXABAN. ELIQUIS וריברוקסבן RIVAROXABAN.יXARELTO.
תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת -Journal of Arrhythmia.

במחקר נבדקו 188 דגימות דם מ-70 חולים עם פרפור עליות שאינו על רקע מסתמי. 36 מהחולים טופלו בריברוקסבן פעם ביום והיתר טופלו באפיקסבן פעמיים ביום. המדדים שנבדקו הם: פעילות נוגדת פקטור Xaי(AXA) אשר נמדדה באמצעות הערכה "HemosIL Liquid Heparin"; זמן פרותרומבין (PT); זמן תרומבופלסטין חלקי (aPPT).

מהתוצאות עולה כי לאחר טיפול בריברוקסבן AXA נע בין 0 ל-3.65IU/mLי, PT נע בין 9.6 ל-44.5 שניות ו-aPTT נע בין 19.3 ל-69.7 שניות. לאחר טיפול באפיקסבן AXA נע בין 0.02 ל-3.18IU/mL,יPT נע בין 10.2 ל-20.8 שניות ו-aPTT נע בין 21.8 ל-59.8 שניות. בזמן השיא של פעילות התרופות, AXA היה דומה בשתי הקבוצות, אך החולים שטופלו בריברוקסבן הציגו PT ו-aPTT ארוכים יותר מאלו של החולים שטופלו באפיקסבן. בזמן השפל של רמת התרופה החולים שטופלו בריברוקסבן הציגו AXA נמוך יותר ו-PT קצר יותר מהחולים שטופלו באפיקסבן, אך ה-aPTT היה דומה בשתי הקבוצות.

החוקרים מסכמים כי ניטור הפעילות של נוגדי הקרישה החדשים ניתן לישום קליני שגרתי בקבוצות סיכון נבחרות. המחקר עתיר מגבלות מתודולוגיות אך מסקנותיו עולות בקנה אחד עם תוצאות של מספר מחקרים קודמים שסימנו את מידת העיכוב של פקטור Xa כמדד אמין לפעילות נוגדי הקרישה.

מקור

Ikeda K, Tachibana H. Clinical implication of monitoring rivaroxaban and apixaban by using anti-factor Xa assay in patients with non-valvular atrial fibrillation. J Arrhythmia [Internet]. Elsevier; 2015;32(1):42–50. Available from: http://dx.doi.org/10.1016/j.joa.2015.08.001

עורך ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  Rivaroxaban,  Apixaban,  קסרלטו,  Xarelto,  ELIQUIS,  פקטור Xa,  INR,  PT
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
אנונימי/ת
29.03.2016, 19:41

Interesting