מחקרים 03.04.2016

אומגה 3 ואבץ עוזרים לילדים להתמודד עם הפרעת קשב וריכוז

חוקרים מאיראן גילו כי תוספת של אבץ לטיפול קבוע בריטלין מעצימה את הקשב והריכוז של ילדים עם ADHD, אומגה 3 משפרת מדדים קליניים סובייקטיביים בלבד

תוספי מזון רבים משווקים כמשפרי זכרון, קשב וריכוז, מצב רוח ושורה בלתי נגמרת של מרעין בישין. חלק מהסגולות מקבלות תימוכין במחקרים מבוקרים, חלק אחר נותר בגדר משאלת לבם. במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Research in Pharmacy Practice חוקרים מאוניברסיטת ארק באיראן ביקשו לבדוק האם תוספת של אומגה 3 או אבץ לטיפול קבוע בריטלין תשפיע לטובה על תסמיני הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בקרב ילדי בית ספר.

למחקר אקראי, מבוקר וכפול סמיות גוייסו 150 ילדים בני 6 עד 15 שאובחנו בסמוך לכניסתם למחקר כלוקים ב ADHD. כל הילדים טופלו במתילפנידאט (ריטלין) והוקצו אקראית לשלוש קבוצות בנות 50 ילדים. בקבוצה אחת הילדים קיבלו תוספת אבץ יומית, בשניה תוספת של אומגה 3 ובקבוצה השלישית טופלו הילדים באינבו נוסף על המתילפנידאט. המעקב נמשך שמונה שבועות והילדים הוערכו בשבוע השני, הרביעי והשמיני לטיפול באמצעות שאלוני קונורס שהוצגו להורים ולמורים.

ניתוח התוצאות מגלה כי חל שיפור ניכר ומובהק ברכיבי הקשב והריכוז של ADHD בקרב ילדים שקיבלו אבץ, בהשוואה לקבוצת האינבו (P=0.02). שיפור משמעותי נרשם בקבוצת אומגה 3 במדדי התגובה הקלינית (ככל הנראה הכוונה לשיפור סובייקטיבי של התסמינים) בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות (P<0.05), ברם תוספת של אומגה 3 לא השיגה שיפור מובהק סטטיסטית במדדי קונורס (P=0.89).

החוקרים מסכמים כי תוספת של אבץ לטיפול במתילפנידאט עשויה להעצים משמעותית את הקשב והריכוז של ילדים עם ADHD, אומגה 3 תורמת לשיפור קליני סובייקטיבי אך ההשפעה לא משתקפת באומדנים מתוקפים.

מקור:

J Res Pharm Pract. 2016 Jan-Mar; 5(1): 22–26.
Omega-3 and Zinc supplementation as complementary therapies in children with attention-deficit/hyperactivity disorder
Bahman Salehi,1 Abolfazl Mohammadbeigi,2 Hamid Sheykholeslam

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4776543/

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  אומגה 3,  אבץ,  הפרעות קשב וריכוז,  רטלין
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות