מחקרים 26.04.2016

לא רק קמטים - בוטוקס לטיפול בצלקות היפרטרופיות

בניסו קליני שבוצע במצרים הזרקות תוך צלקתיות של רעלן הבוטוליניום במשך שלושה חודשים שיפרו את גמישותן של צלקות היפרטרופיות והפחיתו אודם וגרד באופן מובהק

נכון להיום הטיפול בצלקות היפרטרופיות לא משיג תוצאות קליניות מספקות והצלקות המעובות עלולות לגרום לכאב, גרד ולסבל פסיכולוגי מוחשי. נוכח מספר דיווחים על יעילותו של רעלן הבוטולינים A (בוטוקס/דיספורט) בעיכוב שגשוג הרקמה הפיברוטית חוקרים מהמחלקה למחלות עור בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת עין שמס במצרים יזמו ניסוי קליני פרוספקטיבי להערכת יעילותו של בוטוקס בהזרקה תוך צלקתית. תוצאות העבודה פורסמו לאחרונה בכתב העת The Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology.

בניסוי נכללו 20 חולים שסבלו מצלקות היפרטרופיות. החולים טופלו בהזרקה תוך צלקתית של בוטוקס אחת לחודש במשך 3 חודשים, מעקב אחר החולים נמשך חצי שנה לאחר הטיפול האחרון. 14 חולים דיווחו על תוצאות "טובות" ושישה חולים על תוצאות "מצוינות". אובייקטיבית - האודם פחת מ 3.2 נקודות (בסולם מ 0 עד 5) לנקודה אחת, דירוג גמישות הצלקת הממוצע מ 3.3 ל 0.8 נקודות והגרד פחת מ 2.7 נקודות ל 0.7 נקודות. כל התוצאות השיגו מובהקות סטטיסטית.

לסיכום, אמנם מדובר במדגם קטן מדי של חולים בכדי להסיק מסקנות מרחיקות לכת אך, על פניו, בוטוקס מתגלה כטיפול יעיל, פשוט ובטוח בצלקות היפרטרופיות.

מקור:

Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2016 May-Jun;82(3):279-83. doi: 10.4103/0378-6323.173586.
Assessment of intralesional injection of botulinum toxin type A injection for hypertrophic scars.
Elhefnawy AM1.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  בוטוקס,  קלואיד,  צלקת,  רעלן הבוטוליניום
תגובות