מחקרים 15.05.2016

הפרעת קשב וריכוז וליקויי ראיה בילדים

במחקר רחב היקף הפרעות ראיה שלא ניתנות לתיקון באמצעות משקפיים נקשרו קשר מובהק לשיעורי המצאות גבוהים של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בקרב ילדים

לעתים שורשה של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בילדים נעוץ בתחלואה פסיכולוגית או גופנית, ליקויי למידה או דחק חברתי ומשפחתי. חוקרים מאוניברסיטת אלבמה ביקשו לבדוק האם סבירות האבחון של ADHD  בקרב ילדים עם הפרעות ראיה שלא ניתנות לתיקון על ידי משקפיים ועדשות מגע גבוהה יותר בהשוואה לילדים שראייתם איתנה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Optometry and Vision Science.

במחקר החתך נכללו 75,171 ילדים בני 4 עד 17 ללא ליקויים שכליים שהשתתפו בסקר לאומי של ה CDC שנערך בין השנים 2011-2012. המידע אודות הפרעת קשב וריכוז וחומרתה, הפרעות הראיה ומידת תיקונן על ידי משקפיים או עדשות מגע וכן משתנים דמוגרפיים וקליניים נוספים נאספו בתשאול טלפוני של הורי הילדים. תוצאת המחקר הראשית הוגדרה כשיעור ההמצאות של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות.

שיעור ההמצאות של ADHD היה גבוה משמעותית בקרב ילדים עם הפרעת ראיה לא ניתנת לתיקון בהשוואה לילדים עם ראיה תקינה (15.6% לעומת 8.3%, 0001.P<0). יחס הסיכויים של ילדים עם הפרעת ראיה בינונית בחומרתה ל ADHD עמד על 2.6, בהשוואה לילדים עם ראיה תקינה, יחס הסיכויים של ילדים עם ליקוי ראייתי קל היה 1.8 (1.1-2.9), הסבירות ל ADHD בקרב ילדים עם ליקוי ראיה חמור הייתה שקולה לזו של הילדים הבריאים, יתכן בגלל מספרם הקטן של ילדים בקבוצה זו. בניתוח רב משתני תוך תקנון לערפלנים השונים הפרעות ראיה לא ברות תיקון נקשרו קשר בלתי תלוי להמצאות ADHD (יחס סיכויים 1.8, 95% רווח בר סמך 1.2-2.7).

לסיכום, במחקר רחב היקף מבוסס אוכלוסיה הפרעות ראיה שלא ניתנות לתיקון באמצעות משקפיים או עדשות מגע נקשרו קשר מובהק לשיעורי המצאות גבוהים של הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בקרב ילדים. הקשר עמד בעינו גם לאחר תקנון להטיות אפשריות אך טיב יחסי הגומלין בין ליקויי ראיה ל ADHD לא הואר במחקר הנוכחי.

מקור:

Optom Vis Sci. 2016 May;93(5):459-65. doi: 10.1097/OPX.0000000000000823.
ADHD and Vision Problems in the National Survey of Children's Health.
DeCarlo DK1, Swanson M, McGwin G, Visscher K, Owsley C

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  הפרעות ראייה,  משקפיים,  עדשות מגע,  הפרעות קשב וריכוז
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות