מחקרים 22.05.2016

פולימורפיזם של קולטני ויטמין D ותסמונת השחלות הפוליציסטיות

חוקרים זיהו קשר בין תסמונת השחלות הפוליציסטיות ופולימורפיזם של קולטני ויטמין D. גנוטיפ NN של קולטני אינסולין התגלה כמנבא רמת אינסולין נמוכה בקרב נשים עם PCOS

ויטמין D ואינסולין משחקים תפקיד חשוב בפתוגנזה של תסמונת השחלות הפוליציסטיות. משכך חוקרים ממספר אוניברסיטאות באירן ביקשו לבדוק האם פולימורפיזם גנטי של קולטני ויטמין D, של הורמון יותרת התריס (PTH) ושל קולטני האינסולין משפיע על הארעות המחלה ומהלכה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת International journal of reproductive biomedicine.

בעוקבת המחקר נכללו 35 נשים בריאות ו 35 נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות. גנוטיפים של VDR, PTH (קולטני ויטמין D) ו INSR (קולטני אינסולין) זוהו באמצעות בדיקת PCR ובנוסף ניטלו מכל הנחקרות דגימות דם לגלוקוז ואינסולין. לא נצפו הבדלים משמעותיים בשכיחות תצורות הגנים  VDR FokI, VDR Tru9I, VDR TaqI, PTH DraII, INSR NsiI ו INSR PmlI בקרב נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות ונשים בריאות. עם זאת, לאחר תקנון למשתנים מתערבים, הגנוטיפים "VDR BsmI "Bb ו
"VDR ApaI "Aa נמצאו בשכיחות נמוכה בקרב נשים עם PCOS (יחסי סיכויים 0.25/0.26, P=0.016-0.017). נוסף על כך, רמות האינסולין היו נמוכות יותר אצל נשים עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות עם גנוטיפ "INSR NsiI "NN, לעומת נשים עם גנוטיפים Nn + nn,יP=0.045.

לסיכום, התוצאות מצביעות על סיכון נמוך יותר לתסמונת השחלות הפוליציסטיות בקרב נשים עם גנוטיפים מסוימים של קולטני ויטמין D. בנוסף גנוטיפ NN של קולטני אינסולין התגלה כמנבא רמה נמוכה של אינסולין בקרב נשים עם PCOS. המשמעות הקלינית של הגילוי איננה ברורה בשלב זה וכך גם הקשר הפתופיזיולוגי בין הפולימורפיזם הגנטי לביטויי התסמונת.

מקור:

Int J Reprod Biomed (Yazd). 2015 Dec;13(12):793-800.
Association of vitamin D receptor gene variants with polycystic ovary syndrome: A case control study.
Mahmoudi T1, Majidzadeh-A K2, Farahani H3, Mirakhorli M4, Dabiri R5, Nobakht H5, Asadi A6.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  PCOS,  תסמונת השחלות הפוליציסטיות,  ויטמין D,  PTH,  אינסולין,  קולטני אינסולין,  יותרת התריס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות