מחקרים 23.05.2016

ניתוח עלות-יעילות של אפיקסבן מול LMWH ונוגדי ויטמין K ב VTE ראשון

במחקר ספרדי אפיקסבן הציג עליונות במונחי עלות-יעילות בהשוואה ל LMWH ונוגדי ויטמין K בארוע פקקתי תסחיפי ראשון, הן כטיפול בפקקת והן במניעה של השנויות

השימוש בנוגדי הקרישה הפומיים החדשים הולך ומתרחב ולצד היתרונות הקליניים עולות שאלות של כדאיות כלכלית של התרופות השונות בקבוצה. חוקרים מספרד ערכו ניתוח עלות יעילות של טיפול באפיקסבן (APIXABAN/ Eliquis/Pfizer)י(10 מ"ג פעמיים ביום במשך השבוע הראשון ו 5 מ"ג פעמיים ביום בהמשך) במשך שישה חודשים בארוע פקקתי תסחיפי ורידי (VTE) ראשון מול הפרין בעל משקל מולקולרי נמוך- LMWH ונוגדי ויטמין K (ורפרין). תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Farmacia Hospitalaria.

כדי לתאר את מהלך המחלה החוקרים עשו שימוש במודל מרקוב Markov model תוך סימולציה של 13 מצבי בריאות ומעבר ביניהם לאורך תקופת החיים.
נתוני יעילות ובטיחות נתקבלו מהניסויים הקליניים AMPLIFY/AMPLIFY-EXT, ונותחו על בסיס שנות חיים שנוספו הודות לטיפול (life years gained (LYG ושנות חיים מתוקננות לאיכות (quality-adjusted life years (QALY. מערכת הבריאות הספרדית היוותה את בסיס הייחוס של הניתוח הכלכלי. עלויות של תרופות, הטיפול ב VTE ואומדן הנטל הכלכלי של סיבוכי המחלה התקבלו ממספר מקורות מידע רפואיים בספרד. כל הנתונים הכספיים גילמו פחת של 3%. מבחני רגישות חד משתניים והסתברותיים בוצעו בכדי להעריך את משקלן הסטטיסטי של תוצאות הניתוח.

מהתוצאות עולה כי אפיקסבן הציג את מדדי היעילות הגבוהים ביותר ב VTE ראשון - 7.182 שנים נוספו הודות לטיפול (LYG) ו 5.865 שנות חיים מתוקננות לאיכות QALY, זאת לעומת 7.160 שנים ו 5.838 שנים מתוקננות לאיכות שהשיג טיפול ב LMWH ונוגדי ויטמין K. בנוסף, עלות הטיפול באליקוויס הייתה נמוכה יותר (13,374€ לעומת €13,738). מבחן רגישות הסתברותי אשש את העליונות של אפיקסבן (תוצאות קליניות טובות יותר בעלות נמוכה יותר) ב 89% מהסימולציות.

החוקרים מסכמים כי אפיקסבן במינון 5 מ"ג פעמיים ביום הוא טיפול מועדף במונחי עלות יעילות בהשוואה ל LMWH ונוגדי ויטמין K בארוע VTE ראשון, הן כטיפול בפקקת והן כאמצעי למניעת השנויות. אליקוויס התגלה ככדאי יותר מבחינת מערכת הבריאות הציבורית בספרד וסביר להניח כי המאזן החיובי יעמוד בעינו גם במערכות בריאות בעלות מבנה תקציבי דומה.

מקור:

Farm Hosp. 2016 May 1;40(n03):187-208.
Cost-effectiveness analysis of apixaban compared to low-molecularweight heparins and vitamin k antagonists for treatment and secondary prevention of venous thromboembolism.
Elías I1, Oyagüez I2, Alvarez-Sala LA3, García-Bragado F4, Navarro A5, González P6, De Andrés-Nogales F2, Soto J7.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  VTE,  DVT,  תסחיף ריאתי,  NOACS,  אפיקסבן,  LMWH,  נוגדי ויטמין K,  פקקת ורידים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך