מחקרים 23.05.2016

ADHD ודיכאון - קשר הדוק ודו כיווני

מחקר רטרוספקטיבי מגלה כי הסיכוי לביטויי הפרעת קשב וריכוז גבוה כמעט פי שבעה בקרב חולים עם דכאון קליני חמור, כחמישית מהחולים לוקים בשתי ההפרעות יחדיו

דיכאון (אילוסטרציה)
דיכאון (אילוסטרציה)

דיכאון והפרעת קשב וריכוז קשורים קשר הדוק ודו כיווני. היפראקטיביות היא לעתים תסמין מוחצן של דכאון, ביחוד בילדות, ומנגד קשיי ריכוז וקשב מאפיינים דיכאון קליני וכלולים באמות המידה לאבחון המחלה האפקטיבית. על רקע הדברים חוקרים מהולנד בחנו את ביטוי הפרעת הקשב בדרגות קליניות שונות של דיכאון. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Affective Disorders.

בבסיס המחקר עמדו נתוני מעקב בן 4 שנים אחר עוקבת חולים מהמחקר Netherlands Study of Depression and Anxiety שכלל אנשים בריאים (כקבוצות ביקורת), חולי דכאון קליני מתמשך או אפיזודי נשנה (2,053 חולים, בטווח גילאים 21-69, 66.8% נשים). אבחון הפרעת קשב בסבירות גבוהה נסמך על תסמיני ADHD פעילים על פי אומדן קונורס ודירוג מתאים בסולמות ההערכה של הפרעת קשב וריכוז בילדות ונעורים. החוקרים בדקו את שיעורי הביטוי של תסמיני ADHD בקרב חולים עם דכאון קליני מתמשך לאורך חייהם וחולים עם דכאון התקפי וכן בחנו את ביטויי הפרעת הקשב בהתאם לשלבי הדכאון, חומרת הדכאון, מהלכו ומדדים פרוגנוסטיים.

שיעורי ההמצאות של ADHD עמדו על 0.4% בקרב אנשים בריאים, על 5.7% בקרב מטופלים עם דכאון התקפי נשנה, ועל 22.1% בקרב חולי דכאון כרוני. הסיכוי לביטוי קליני של הפרעת קשב היה גבוה באופן מובהק בקרב חולים עם דכאון חמור (יחס סיכויים 6.8), בקרב חולים עם דיכאון כרוני (יחס סיכויים 3.8). גיל צעיר יותר של התחלת דיכאון נקשר גם הוא לביטוי תסמיני ADHD (יחס סיכויים 1.5) ולבסוף חרדה כהפרעה נלווית נקשרה אף היא לביטויי ADHD (יס סיכויים 3.4). תסמיני ADHD הודגשו ככל שהשלב הקליני של הדכאון היה מתקדם יותר, עד כדי 22.5% שכיחות בדכאון מאג'ורי כרוני.

לסיכום, תסמיני ADHD שכיחים מאוד בקרב חולים עם דכאון כרוני ואפיזודי. החוקרים ממליצים לכלול בהערכה של חולים עם תסמיני דכאון שאלוני קשב וריכוז ולכוון מאמצים טיפוליים גם נגד הפרעה זו.

מקור:

J Affect Disord. 2016 Mar 2;197:29-35. doi: 10.1016/j.jad.2016.02.053. [Epub ahead of print]
Prevalence of ADHD symptoms across clinical stages of major depressive disorder.
Bron TI1, Bijlenga D2, Verduijn J3, Penninx BW3, Beekman AT3, Kooij JJ4.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ADHD,  דיסתימיה,  דיכאון קליני,  חרדה,  הפרעות קשב וריכוז
מאמרים נוספים שיעניינו אותך