מחקרים 13.06.2016

האם יעילותו של טדלפיל יומי מושפעת ממחלות לב וכלי דם וטיפול תרופתי קבוע?

חוקרים מיוון מצאו כי טיפול יומי בטדלפיל משפר תסמיני LUTS של רב הגברים עם מחלות לב וכלי דם, פרט לחולי יל"ד שנזקקים ליותר מתרופה אחת, או משתנים, כדי לאזנו

טדלפיל במינון 5 מ"ג יומי (Tadalafil/CIALIS ONCE-DAILY/Eli Lilly) משמש לטיפול משולב בהפרעה בתפקוד הזקפתי ותסמינים אורינריים הקשורים להגדלה שפירה של הערמונית (LUTS/BPH). מאחר וטדלפיל הוא מרפה כלי דם פוטנטי קיימת אי ודאות באשר לבטיחות התרופה בקרב מטופלים עם תחלואה קרדיווסקולרית. בנסיון לחזק או להפיג את החששות העולים חוקרים מהמחלקה לקרדיולוגיה בבית הספר לרפואה של אתונה, יוון, ערכו ניתוח של ארבעה מחקרים מבוקרים שעסקו בנושא. ממצאי החוקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Clinical Practice.

המדגם המאוגם בניתוח פוסט הוק של ארבעה מחקרים מבוקרים כפולי סמיות כלל 1,498 גברים שהלינו על תסמיני LUTS/BPH במשך 6 חודשים לפחות. הגברים הוקצו אקראית לזרוע טיפול באינבו (746 חולים) או טדלפיל יומי במינון 5 מ"ג (752 גברים) למשך 12 שבועות. המדדים העיקריים שנבדקו התבססו על אומדן בינלאומי מתוקף של תסמינים הקשורים להגדלה שפירה של הערמונית (Prostate Symptom Score (IPSS, דירוג של נקיטת שתן וקיבולת שלפוחית השתן ב IPSS, והערכה של איכות חיים IPSS quality-of-lifeי(QoL).

ניתוח התוצאות מלמד כי טדלפיל הוכיח יעילות בקרב חולים עם תלונות אורינריות הנובעות מהגדלה שפירה של הערמונית ותחלואה קרדיווסקולרית או גורמי סיכון קרדיווסקולריים, פרט לחולים אשר קיבלו יותר מתרופה אחת לאיזון יתר לחץ דם. שיפור ממוצע בציון הכולל של IPSS בקרב גברים שנטלו יותר מתרופה אחת לאיזון לחץ דם היה 1.2 (95% רווח בר סמך 2.5- עד 0.0), זאת לעומת 3.3 נקודות בדירוג IPSS כולל בקרב גברים שנטלו תכשיר אחד בלבד לאיזון ל"ד, P לאינטראקציה = 0.020. נוסף על כך, שיפור ממוצע של ציון IPSS כולל אצל גברים שנטלו משתנים עמד על 0.2 נקודות לעומת 2.8 נקודות אצל גברים שקיבלו כל טיפול תרופתי אחר לאיזון לחץ דם פרט למשתנים ולעומת שיפור של 2.3 נקודות בציון הממוצע של IPSS בקרב גברים שלא נטלו טיפול תרופתי נגד יתר לחץ דם (P לאינטראקציה = 0.053).

החוקרים מסכמים כי טיפול יומי בטדלפיל משפר תסמינים LUTS, ללא קשר לחומרתם, בקרב גברים הסובלים מתחלואה קרדיווסקולרית, להוציא חולים עם יתר לחץ דם שנזקקים ליותר מתרופה אחת כדי לאזנו. גם שימוש במשתנים נקשר לירידה ביעילותו של טדלפיל, ברם משתנים גורמים מעצם פעילותם לתכיפות במתן שתן שעלולה להתפרש כהחמרה בתסמיני LUTS.

מקור:

Int J Clin Pract. 2015 Dec;69(12):1496-507. doi: 10.1111/ijcp.12722. Epub 2015 Aug 24.

Impact of cardiovascular risk factors and related comorbid conditions and medical therapy reported at baseline on the treatment response to tadalafil 5 mg once-daily in men with lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia: an integrated analysis of four randomised, double-blind, placebo-controlled, clinical trials.

Vlachopoulos C1, Oelke M2, Maggi M3, Mulhall JP4, Rosenberg MT5, Brock GB6, Esler A7, Büttner H8.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  טדלפיל,  TADALAFIL,  Cialis once daily,  תסמינים אורינריים,  BPH,  LUTS,  הגדלה שפירה של הערמונית,  תחלואה קרדיווסקולרית,  סיאליס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות