למרות ההתקדמות בניתוחי כיס מרה ומעבר כמעט גורף לגישה הלפרוסקופית חולים רבים מוסיפים להלין על כאב ימים עד שבועות לאחר הניתוח. חוקרים מהודו ביקשו לבדוק האם טיפול טרום ניתוחי בגבפנטין (Gabapentin) או פרגבלין (Pregabalin) יקל על החולים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Anesthesia: Essays and Researches.

למחקר אקראי פרוספקטיבי גויסו 90 חולים שהוקצו אקראית לשלוש קבוצות, בראשונה קיבלו החולים שתי כמוסות של ויטמין B, בשניה שלוש כמסות של גבפנטין (900 מ"ג) ובשלישית שתי כמוסות של פרגבלין (150 מ"ג), כשעה לפני ההרדמה. מהתוצאות עולה כי רמת הכאב על פי הסולם החזותי (VAS) הייתה נמוכה יותר בזרועות הפרגבלין והגבפנטין בהשוואה לקבוצת הביקורת (P<0.05). חולים בזרוע הטיפול בפרגבלין נזקקו למשככי כאבים כ 340 דקות לאחר הניתוח, חולים שקיבלו גבפנטין כ 158 דקות וחולים שטופלו בפלצבו ביקשו משככי כאבים כחמש דקות בלבד בממוצע לאחר יקיצתם מההרדמה. בנוסף, חולים שטופלו לפני הניתוח בפרגבלין נזקקו למינונים נמוכים יותר של משככים (טרמדול) לאחר הניתוח - 64 מ"ג בממוצע בקבוצה זו, 116 מ"ג בזרוע הגבפנטין ו 170 מ"ג בממוצע בזרוע הפלצבו.

החוקרים מסכמים כי טיפול חד פעמי בפרגבלין או בגבפנטין כשעה לפני ההרדמה מפחית את הכאב הבתר ניתוחי לאחר כריתה לפרוסקופית של כיס מרה. בין שתי התרופות פרגבלין רשמה עליונות ברורה.

מקור:

Anesth Essays Res. 2016 May-Aug;10(2):201-6. doi: 10.4103/0259-1162.176409.
Comparative clinical study of gabapentin and pregabalin for postoperative analgesia in laparoscopic cholecystectomy.
Mishra R1, Tripathi M2, Chandola HC3.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרגבלין,  גבפנטין,  כריתת כיס מרה,  VAS,  כאב בתר ניתוחי