מחקרים 20.06.2016

ספקסין והשמנה בילדים

במחקר חתך רמות ספקסין בדמם של ילדים שסובלים מהשמנה התגלו כנמוכות באופן מובהק מרמות החלבון אצל ילדים שמשקלם תקין, המשמעות הקלינית של הגילוי עדיין לא ברורה

ספקסין Spexin הוא חלבון שבודד לאחרונה בבני אדם ובבעלי חיים ונקשר לשמירה על משקל הגוף, ככל הנראה באמצעות עיכוב הספיגה של חומצות שומן על ידי תאי השומן. צוות חוקרים ממאיו קליניק ערך מחקר חתך במטרה לאפיין את פעילותו של ספקסין בילדים הסובלים מהשמנה ולבדוק את השפעת החלבון על גורמים קרדיומטבוליים שונים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

במחקר חתך נכללו 69 ילדים בני 15.3 בממוצע, 51 עם עודף משקל/השמנה ו 18 במשקל תקין. דגימות הדם של המשתתפים נבדקו לרמות ספקסין, לפטין, אדיפונקטין, אינטרלויקין 6, CRP, גלוקוז ואינסולין.
מהתוצאות עולה כי רמות הספקסין בקרב ילדים שמנים היו נמוכות באופן מובהק מרמות החלבון בדמם של ילדים בעלי משקל תקין (רמה בין רביעונית חציונית 0.33 נ"ג/מ"ל לעומת 0.42 נ"ג/מ"ל, P=0.024). עם זאת לא נצפה מתאם בין רמה של ספקסין לרמה של אדיפוקינים אחרים, גלוקוז או אינסולין. בניתוח סטטיסטי רמות ספקסין נקשרו קשר הפוך להשמנה וסווג הילדים לסובלים מהשמנה או לבעלי משקל תקין על בסיס רמות ספקסין הציג בדיוק רב.

לסיכום, רמות החלבון ספקסין בדמם של ילדים שסובלים מעודף משקל התגלו כנמוכות באופן מובהק מרמות החלבון אצל ילדים שמשקלם תקין, עובדה העולה בקנה אחד עם פעילותו הביולוגית המוכרת של החלבון. לא מדובר בשלב זה במסקנות קליניות אך בהחלט בכר פורה למחקרי המשך.

מקור:

Decreased Circulating Levels of Spexin in Obese Children
Seema Kumar, Jobayer Hossain, Nicole Nader,
The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ספקסין,  לפטין,  השמנה,  אינסולין,  אדיפוקינים,  חומצות שומן,  תאי שומן
תגובות