מחקרים 07.07.2016

סימון תרופות כגורמות להפרעות שינה לרב אינו מוצדק

חוקרים מגרמניה גילו שככלל, אנשים שנוטלים תרופות העלולות לגרום להפרעות שינה על פי אזהרות היצרן, אינם סובלים מליקויי שינה חריגים, גם בשימוש במספר תרופות במקביל

תרופות (צילום: אילוסטרציה)

אם לשפוט על פי עלונים, תרופות רבות, אם לא כולן, עלולות לפגוע באיכות השינה. אך האם האזהרות מבוססות ראיות מחקריות מוצקות? זו השאלה שהעסיקה חוקרים מאוניברסיטת אסן בגרמניה אשר ערכו סקירה רטרוספקטיבית רחבה כדי לבדוק האם, ובאיזו מידה, מטופלים הנוטלים תרופות המסומנות כמדירות שינה אכן סובלים מנדודי שינה או הפרעות נלוות. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology.

בעבודה נכללו 4,221 משתתפי המחקר Heinz Nixdorf Recall Study שנערך בגרמניה. מחצית הנחקרים היו גברים וגילם נע בין 45 ל 75 שנים. המטופלים רואיינו והשיבו על שאלות הנוגעות לקשיי הרדמות, הפרעות ברצף השינה ונטייה ליקיצה מוקדמת. המידע הוצלב עם מאפייני התרופות אותן נטלו הנחקרים תוך חישוב הסתברויות אישיות מצטברות להפרעות שינה כתוצאה מהטיפול.

מניתוח התוצאות עולה כי הוספה של תרופה אחת שעלולה, לכאורה, לגרום להפרעות שינה לשגרת הטיפול היומית משקפת יחס המצאות מתוקנן של 1.01 להפרעת שינה בקרב גברים (95% רווח בר סמך 0.97-1.06) ושל 1.03 (95% רווח בר סמך 1.00-1.07) בקרב נשים. גם ניתוח על פי הפרעות שינה ספציפיות העלה יחסי המצאות קרובים ל 1. הסיכון להפרעות שינה לא השתנה גם כאשר הסבירות המצטברת הנגזרת משימוש במספר תרופות המסומנות כטורדות שינה עלתה.

החוקרים מסכמים כי, ככלל, התרעות על הפרעות שינה אפשריות המופיעות בעלוני התרופות אינן מוצאות אחיזה במציאות. סביר להניח כי מדובר בציון תופעות לוואי נדירות או קלות מתוך שיקולים מדיקולגליים, ולאו דווקא קליניים, במהותם.

מקור:

Do patients with intake of drugs labelled as sleep disturbing really sleep worse? A population based assessment from the Heinz Nixdorf Recall Study
Anna-Therese Lehnich1,*, Bernd Kowall1, Oliver Kuß2, Andrea Schmidt-Pokrzywniak3, Gerhard Weinreich4, Nico Dragan

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  שינה,  הפרעות שינה,  נדודי שינה,  תופעות לוואי,  עלוני תרופות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
12.07.2016, 19:27

1. מחקר רטרוספקטיבי אינו יכול לטעון שממצאיו נכונים יותר ממחקרים מבוקרי רנדומיזציה, לא בהוכחת תועלת ולא בבדיקת תופעות לואי (צאו וחשבו - מי שהתרופה מפריעה לו לישון - נוטה להימנע ממנה).
2. מעניין לדעת מדוע גיל 75 נבחר כקצה עליון? האם בגיל מבוגר יותר בעיות השינה פחות חשובות ?